محصولات چاپی در کنار سایر رسانه ها از مهمترین ابزار های هر کانون تبلیغاتی برای پیشبرد اهداف و کسب نتایج برنامه ریزی شده است.

کارت ویزیت، کاتالوگ، پوستر، بروشور، استندهای نمایشگاهی، فلایر و هر نوع ابزار تبلیغاتی چاپی دیگر، به کیفیت نیاز دارد تا بتواند بر روی مخاطب تاثیرگذار باشد. بنابراین باید تمام نکات فنی و تاثیر گذار در کیفیت خروجی در نظر گرفته شود که این امر نیاز به آگاهی و تجربه کافی دارد.

کاتالوگ:

کاتالوگ به منظور معرفی کلیات کالا ،خدمات، امکانات و..... است که از طرف فروشنده در اختیار خریدار و یا مشتری قرار می گیرد.در کاتالوگ ها،عموما از تصاویر و طراحی های جذاب جهت معرفی بهتر استفاده میشود.

اهداف طراحی کاتالوگ:

1)معرفی شرکت و بیان سابقه ، و تاریخچه ی مختصری از مجموعه

2)اهداف،توانمندی ها و چشم انداز بلند مدت مجموعه

3)امکانات و تخصص ها

 4)معرفی پروژه ها و محصولات

 5)راه های ارتباطی و خدمات تسهیل همکاری

 

بروشور:

بروشور با بیان جزئیات کالا و خدمات ،امکان انتخاب دقیق را به مصرف کننده در میان سایر کالاهای مشابه می دهد.

امروزه عموماً بروشور را به صورت سه لت به کار میبرند ولی در واقع هیچ محدودیتی در شکل و طراحی آن وجود ندارد و می توان با کمی خلاقیت بروشوری جذابتر و به مراتب همخوان تر با هویت کسب و کار خود داشته باشید.

مزایای استفاده از بروشور:

بروشور برای توزیع آسان است.

مقرون به صرفه است.

بروشور حاوی اطلاعات جزئی یک محصول است پس بروشور به مشتریان کمک می کند تا در هنگام انتخاب و خرید شرکت شما را در اولویت قرار دهند.

یک بروشور نشان می دهد که شما مایل به سرمایه گذاری در مشتریان خود هستید. 

تراکت :

تراکت نوعی تبلیغات کاغذی تا نشده ای، است که به صورت آنی خبر یا موضوعی را اطلاع رسانی می کند و توسط افراد شرکتها و موسسات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.تراکت تبلیغاتی غالبا در سایزهای کوچک مانند A5 چاپ میشوند و در بیشتر مواقع برای یک بار خواندن طراحی و چاپ میشوند.
در تراکت ها کمتر از چاپ چهار رنگ و روکش سلفون استفاده میشود  و اینکه تراکت بیشتر ارزش اطلاع رسانی سریع و کوتاه مدت را دارد و در بیشتر مواقع به روش چاپ تک رنگ روی کاغذهای رنگی اجرا میگردد.

کاربرد های تراکت:

تبلیغ برای رویدادی مانند کنسرت موسیقی، جشنواره یا گردهمایی سیاسی یا اجتماعی.

تبلیغ تجارتی که بر پایه‌ی فروش کالا استوار است، مانند سوپرمارکت‌های بزرگ، یا تجارتی که بر پایه‌ی خدمات است، مانند رستوران.

انتقال پیامی سیاسی، اجتماعی یا مذهبی که می‌تواند بخشی از کمپینی سیاسی برای نامزد انتخاباتی جهت متقاعد ساختن مردم باشد

استخدام برای شرکت‌ها یا سازمان‌ها

فلایر:

- احتمالا در نمایشگاه های مختلف به کاتالوگ های تک برگی که داخل یک فولدر تبلیغاتی قرار گرفته اند که معرف یک یا چند محصول یا معرفی یک شرکت

است برخورده اید؟ این برگه ها که 99% در سایز A4 چاپ میشوند  فلایر “Flyer” نامیده میشوند.

فلایر ها بیشترین کاربرد را زمانی دارند که شما نیاز به یک پروداکت کاتالوگ دارید ولی به دلیل اضافه و خذف شدن محصولات نمی توانید توضیحات و عکسها را در قالب یک کاتالوگ پیوسته که صفحات دارای شماره بندی هستند و به یکدیگر منگنه یا چسب خورده اند طراحی و چاپ کنید، ولی با استفاده از فلایر به راحتی می توانید برگه مربوط به آن محصول یا تبلیغ آن را کم و اضافه کنید و داخل یک فولدر تبلیغاتی حرفه ای قرار دهید.

درفلایرها از یک قالب زیبا و خلاقانه  استفاده می شود و برای خسته نشدن چشم بیننده با چند رنگ محدود به کار تنوع داده می شود.

تفاوت فلایر و تراکت:

فلایر با تراکت چه از لحاظ طراحی و چه چاپ کاملا متفاوت می باشد و متاسفانه همین تفاوت سبب شده ارزش طراحی فلایر در حد تراکت محاسبه گردد.نگاه درست و مقایسه ای باید میان کاتالوگ و فلایر باشد که در یک خانواده هستند.

بیلبورد:

بیلبورد به معنای تابلوهای بسیار بزرگ و نورپردازی شده است که بر پایه های بلندی قرار گرفته و از فواصل دور قابل دیده شدن هستند.

مزایای استفاده از بیلبورد:

حضور دائمی و تکرار بیلبورد تبلیغاتی سبب ایجاد آگاهی سریع می شود.

حضور بلند مدت بیلبورد برای مصرف کنندگان باعث شناسایی یک نام تجاری و وفاداری نسبت به محصول می شود.

ایجاد امکان یادآوری در مورد یک کالا یا خدمت قبل از هر تصمیم گیری در محل های خرید

 

 پوستر:

به صفحاتی از جنس کاغذ گلاسه گفته می شود که بر روی آن طراحی ،کشیده یا چاپ می شود.پوسترها نمایی از درون شرکت ها می باشند.برای شرکت ها، موسسات  و یا مغازه ها پوستر تبلیغاتی، بسیار در شناخته شدن تاثیرگذار است.پوستر تبلیغاتی، یک رسانه بصری است پس تاثیر چشم گیری بر روی مخاطبین می تواند بگذارد.یک کسب و کار جدید و نوپا ممکن است نتواند از روش های تبلیغاتی پر هزینه استفاده کند امااستفاده از پوستر تبلیغاتی با توجه به هزینه کمتری که به همراه خواهد داشت یکی از روش هایی است که کسب وکارهای جدید می توانند با استفاده از آن خودشان را معرفی کنند

مزایای استفاده از پوستر:

ارزان تر از خیلی از رسانه های تبلیغاتی است.

در دسترس بودن یکی از مزایای استفاده از پوستر برای تبلیغات است.

قابلیت جابجایی یکی دیگر از مزیت های استفاده از پوسترهای تبلیغاتی است.

 

کارت ویزیت:

کارت ویزیت در کلامی خلاصه و رسا، وسیله ایست ابتدا برای معرفی شما و سپس ارائه راه های تماس با شما. کارت ویزیت این وظیفه را برعهده دارد و هیچ وظیفه عمده دیگری برای شما به طور مستقیم بازی نمی کند. کارت ویزیت برای تبلیغات و بازاریابی شما به طور مستقیم استفاده نمی شود. اما شاید بتوان گفت به دلیل اینکه اولین مرحله تعامل شما با مشتری یا ارباب رجوع توسط ارائه کارت ویزیتتان می باشد و از آنجا که برخورد اول همیشه مهم و تاثیر گذار خواهد بود، کارت ویزیت به طور غیر مستقیم بخشی از کار بازاریابی و تبلیغات شما را برعهده خواهد داشت.