یکی از راه های موفقیت در کسب و کار ایجاد محیط کاری مناسب برای کارمندان می باشد. فضای مناسب محیط کار تاثیر بسزایی در بالا بردن قدرت خلاقیت و نوآوری کارمندان دارد. در نتیجه با ایجاد فضای مناسب در کسب و کار می توانیم قله های موفقیت را فتح کنیم. در این مقاله با 21 نکته کلیدی در ایجاد محیط کاری مناسب با شما خواهیم بود.

 • گام اول: استخدام کارمندان مناسب

استخدام کارمندان مناسب اولین قدم در راستای ایجاد محیط کاری مناسب و موفقیت در کسب و کار می باشد. در انتخاب کارمندان سعی کنید افرادی را انتخاب کنید که در کار خود حرفه ای باشند و بتوانند  در محیط کاری مثبت و پر انرژی به فعالیت بپردازند.

 • گام دوم: ایجاد فضای کاری تمیز، شیک و راحت

سعی کنید محیط کاری شیک و مناسبی را برای کارمندان فراهم کنید و فضای تمیزی برای کارمندان ایجاد کنید. ایجاد فضای کاری تمیز و شیک سبب می شود تعامل میان کارمندان افزایش یابد. سعی کنید تجهیزات اداری مناسبی برای محیط کاری خود فراهم کنید.

اگرچه ایجاد فضای کاری شیک و استفاده از تجهیزات اداری و مبلمان دارای هزینه می باشد ولی باعث می شود کارمندان شما بیشتر به کار خود علاقه مند شوند و در کار خود موفق باشند

 • گام سوم: فضای کار دارای نور کافی باشد

فضای کار و شرکت شما باید دارای نور کافی باشد چرا که نور کم باعث خستگی چشم و تاری دید می شود. سعی کنید فضای کاری با نور کافی برای کارمندان خود ایجاد کنید. چرا که با ایجاد فضای کاری مناسب انرژی کارمندان بیشتر می شود و کارمندان می توانند بهتر در راستای موفقیت شرکت گام بردارند.

 • گام چهارم: ایجاد محیطی برای استراحت کارمندان

فضای کاری شرکت باید دارای بخشی جداگانه برای کارمندان باشد تا کارمندان در آن بخش استراحت کنند. کارمندان نیاز به مکانی دارند که در بخشی از ساعت کاری بدون مزاحمت برای کارمندان دیگر به استراحت بپردازند.

 • گام پنجم: ایجاد حس راحتی در کارمندان

سعی کنید احساس آرامش و راحتی را در کارمندان خود ایجاد کنید. این امکان را به کارمندان خود بدهید تا محیط کاری مناسبی را برای خود ایجاد کنند آن ها می توانند میز و صندلی خود را انتخاب کنند و از وسایل مورد نیاز خود در محیط کاری استفاده کنند. بهتر است این امکان را به کارمندان خود بدهید که زمان خود را مدیریت کنند و زمان استراحت و انجام وظایف مربوطه را خود تایین کنند.

 • گام ششم: تشویق کارمندان

یکی از راه های بهره وری بهتر در محیط کاری تشویق کارمندان می باشد. بهتر است در این راستا امکاناتی را برای کارمندان فراهم کنید تا بهتر بتوانند وظایف خود را انجام دهند.

 • گام هفتم: پرورش همکاری در بین کارمندان

محیط کاری شرکت باید به گونه ای باشد که امکان همکاری و تعامل کارمندان وجود داشته باشد. تعامل و همکاری کارمندان سبب می شود گام های کلیدی در راستای تعالی و موفقیت برداشته شود. به طور غیر مستقیم این انگیزه را در کارمندان خود ایجاد کنید که با همکاری یکدیگر در راستای خلاقیت بیشتر عمل کنند.

 • گام هشتم: زمان مشخصی برای ناهار در نظر بگیرید

یکی از راه های ساده برای کمک به بهبود روابط کارمندان با یکدیگر داشتن وعده های غذایی با هم می باشد سعی کنید زمان مشخصی را برای صرف وعده های غذایی در نظر بگیرید تا کارمندان در کنار هم به صرف وعده غذایی بپردازند.

 • گام نهم: فعالیت های سرگرم کننده در ساعات کاری ایجاد کنید

سعی کنید رویدادهای ماه را ازجمله جشن تولد ها مناسب ها و اعیاد را جشن بگیرید و با این کار فعالیت های سرگرم کننده برای کارمندان خود ایجاد کنید. با ایجاد این فعالیت ها در ساعات کاری علاوه بر اینکه  ساعات دلنشینی را برای کارمندان خود فراهم می کنید آن ها را علاقه مند به کار خود خواهید کرد و انگیزه آن ها را افزایش می دهید.

 • گام دهم: اجازه دهید کارمندان در شرکت حرکت کنند

نشستن طولانی مدت در یک جا قدرت تفکر بهتر را از کارمندان شما می گیرد و به آن ها اجازه نمی دهد در راستی رشد و تعالی گام بر  دارند. این امکان را برای کارمندان ایجاد کنید که دقایقی را در خارج از میز خود سپری کنند چرا که داشتن آزادی در تحرک منجر به تفکر بهتر می شود.

 • گام یازدهم: به سلامتی کارمندان توجه کنید

در صورت امکان سعی کنید فضایی را برای ورزش کارمندان خود تهیه کنید و یا آن ها را به انجام تمرینات ورزشی تشویق کنید. انجام تمرینات ورزشی تاثیرقابل توجهی در شادی و بهره وری کارمندان شرکت دارد و منجر به موفقیت کارمندان می شود.

 • گام دوازدهم: ارتباط نزدیکی با کارمندان خود داشته باشید

در دنیای مدرن امروز ارتباطات رو در رو کاهش یافته است. سعی کنید با کارمندان خود تعامل نزدیکی داشته باشید با آن ها صحبت کنید و از  پیشنهاد ها و انتقادات آن ها آگاه شوید.

 • گام سیزدهم: بیان خود را با کارمندان تغییر دهید

سعی کنید به جای دستور دادن به کارمندان خود نظر آن ها را بپرسید و به طور هوشمندانه از آن‌ها بخواهید تا وظایف مورد نظر را انجام دهند به طور مثال می توانید به جای جمله، شما باید کار خاصی را انجام دهید از جمله با هم این کار را انجام دهیم استفاده کنید. استفاده از چنین واژگانی سبب می شود که حس مسئولیت پذیری کارمندان را افزایش دهید و در راستای موفقیت گام بردارید.

 • گام چهاردهم: از کارمندان خود بیش از حد کار نکشید

یکی از دلایلی که باعث می شود کارمندان کار خود را ترک کنند این است که کارفرمایان کار دو یا چند نفر را به یک نفر محول می کنند. بسیار مهم است که شما در حد توانایی کارمندان خود به آن ها کار محول کنید و اگر میزان کار شرکت در بازه ای از زمان افزایش یافت کارمندان جدیدی را استخدام کنید و یا کار ها را برون سپاری کنید.

 • گام پانزدهم: انعطاف پذیر باشید

این امکان را برای کارمندان خود ایجاد کنید که برای خود برنامه ریزی کنند و وظایف خود را در صورتی که تداخلی در کارهای کلی شرکت ایجاد نشود به انتخاب خود انجام دهند.

 • گام شانزدهم: آموزش های لازم را به کار کنان بدهید

مسلما کارمندان شما می خواهند در محیط کاری بهترین نتیجه را داشته باشند و وظایف خود را به بهترین شکل ممکن اجرا کنند. شما به عنوان کارفرما موظف هستید امکانات لازم را در اختیار آن ها قرار دهید و در صورت نیاز آموزش های لازم را برای آن ها فراهم کنید همچنین وظایف و مسئولیت های افراد را مشخص کنید تا کارمندان وظایف خود را به درستی انجام دهند.

 • گام هفدهم: دادن باز خورد به کارمندان

شما به عنوان کارفرما موظف هستید که بازخوردی از نظرات خود را به کارمندان نشان دهید تا کارمندان در صورت مثبت بودن نظر شما تشویق شوند. کارمندان دوست دارند که در مقابل کار های مثبت خود تشویق شوند و از آن ها قدردانی شود.

 • گام هجدهم:گرفتن باز خورد کارمندان

کارمندان از اینکه نظرات آنها را بشنوید و در تصمیم گیری های خود به کار ببرید خوشحال می‌شوند. پس بهتر است در پروژه های شرکت خود از آن ها کمک بگیرید و سعی کنید نظرات آن‌ها را در راستای سود بیشتر در کسب و کار بشنوید

 • گام نوزدهم: ایجاد فرهنگ قدردانی

فرهنگ قدردانی و تشکر را در شرکت رواج دهید. چرا که تشکر از کارمندان سبب افزایش شور و اشتیاق کارمندان و افزایش نوآوری در شرکت می شود. سعی کنید در صورت موفقیت پروژه های شرکت از تک تک افراد تشکر کنید.

 

منبع: mazlo.ir