UX Design چیست؟

UX Design مخفف عبارت User Experience Design و به معنای ” تجربه کاربر ” می باشد. در حقیقت طراحان “تجربه کاربر” یا همان UX Designers تمام تلاش خود را میکنند تا بهترین سناریو برای آشنایی یک کاربر با یک محصول و یا خدمات را ایجاد نمایند.

ux یک دید کلی حاکم بر پروژه هست و در تمامی مراحل تولید محصول نقش دارد ، از طراحی تا پیاده سازی ! این دید کلی حاکم بر پروژه هیچ روند خاصی و مرحله به مرحله ای ندارد ، پس UX Designer باید با توجه به شناخت و علمی که در این زمینه دارد ، متناسب با هر پروژه یک روند کاملا جدید و خلاقانه متناسب با دید اکثریت کاربران انجام دهد . جالب است بدانید که ما در طراحی های  UX تقریبا نزدیک به ۹۰ درصد کارهایی را که انجام می دهیم کاربر آن را نمی بیند ! چون اکثر کار UX دیزاینر بر میگردد به راحتی محصول و سفارش یا فروش آن با درنظر داشتن کامل خواسته مشتری از آن محصول .

یک طراح تجربه کاربر میخواهد مشکلات کاربر را در مواجهه با سوژه مورد نظر خود، چه از نظر کلامی و لغتی، و چه از نظر محل قرار گیری موارد و زیبایی شناختی و … مورد بررسی قرار دهد و در پی حل آن ها برآیند تا به بهترین تجربه کاری کاربر یا همان Best User Experience دست یابد.

UI Design چیست؟

UI Design مخفف عبارت User Interface Design و به معنای ” رابط کاربری ” می باشد.

اما UI Designer کیست؟ در حقیقت طراح UI ادامه دهنده راه UX می باشد که وظیفه آن چیدمان و پیکربندی ظاهر طراحی های UX  می باشد. به عنوان مثال، طراح UX در یک پروژه وب سایت نیاز به یک فرم نظرسنجی را احساس می کند و آن را با تمام امکاناتی که نیاز است مشخص می کند. حالا کار طراح UI این است که این فرم نظرسنجی را با تمامی امکاناتی که مورد نیاز است را طراحی کند و در بهترین جای ممکن در آن پروژه آن را تعبیه کند، یعنی این فرم میتواند از نظر ظاهر ، مدل های فراوانی داشته باشد ، اما طراح UI با توجه به برسی دقیق تر بطوری این فرم را تعبیه می کند که از دید کاربر زیبا ، راحت و بدون دردسر باشد تا هم کاربر را به ارسال یک نظر تشویق کند و هم در ازای دریافت هر نظر ، مدیر آن پروژه را به اهداف خود نزدیک تر کند.

همنچین طراحان UI معمولاً وظیفه یکپارچگی سبک طراحی در کل روند محصول را نیز بر عهده دارند، به صورتی که به صورت شهودی، نوع چینش و محتوای صفحات با یکدیگر همخوانی داشته باشد و همچنین زبان طراحی مورد استفاده سازگاری خودش را در تمامی روند ها و صفحات محصول حفظ نماید. حفظ این ثبات در نمایش المان ها، نمایش خطاها و سبک طراحی ضروری می باشد.

تفاوت های UI و UX دیزاین در چیست؟

UI و UX در بسیاری موارد به جای یکدیگر استفاده می شوند. در حالی که این دو تفاوت زیادی با یکدیگر دارند؛ از جمله:

-  UI تنها بخشی از UX محسوب می شود. کل یک محصول UX است و برای تاثیرگذاری بر مخاطبان استفاده می شود. در حالی که UI در زیر مجموعه آن قرار می گیرد و برای تامین هدف های UX استفاده می شود.

-  برای داشتن طراحی تاثیر گذار یا UX، استفاده از UI ضرورت دارد. بدون وجود طراحی UX سایت ظاهری زیبا و خیرکننده دارد. اما عملکرد آن ضعیف خواهد بود.

-  برای داشتن طراحی UX باید به مفاهیم روانشناسی دقت کرد. به همین دلیل این نوع طراحی انتزاعی است. در حالی که در طراحی UI از ابزارهای عینی و قابل مشاهده ای همچون تصاویر، ویدئو، دیاگرام و ... استفاده می شود.

-  طراحی UI به سلیقه طراح سایت بستگی دارد. در حالی که برای داشتن سایت مطابق با اصول طراحی UX، باید به خواست کاربران و نیازهای آنان دقت شود.

با یک مثال به تفاوت UI و UX می پردازیم، فکر کنید قرار است دکمه Close (یا همان ضربدر قرمز رنگ پنجره My Computer) را طراحی کنیم، انتخاب رنگ قرمز و نماد ضربدر مربوط به UI می‌باشد، در اینجا استفاده از رنگ سبز و دکمه به اضافه معنی اشتباهی را می‌رساند. (یعنی کاربر با دکمه ضربدر به فکر حذف و با دکمه به اضافه به فکر اضافه کردن چیزی می افتد.)
بعد از طراحی UI نوبت به انتخاب یک مکان برای دکمه Close می‌رسد تا کاربر با آن راحت کار کند که به آن UX گفته می‌شود، اگر ما دکمه را وسط صفحه قرار دهیم، کاربر به کرات اشتباهاٌ روی آن کلیک می کند و حس بدی به او منتقل می شود، پس بهتراست مکان مناسب تری برای آن انتخاب شود (بهترین مکان گوشه بالا سمت راست می باشد.) که کاربر در صورت لزوم به آن قسمت برود و خیلی کمتر اشتباهاَ روی آن کلیک کند.

اما با وجود همه ی تفاوت های موجود UX و UI کاملا مکمل همدیگر هستند .

ابزارهای معمول در طراحی UI و UX:

  Photoshop, Sketch, Illustrator, Fireworks, InVision