کمپین تبلیغاتی مجموعه ایی از تبلیغات مختلف است که به طور همزمان از رسانه های مختلف منتشر شده و همگی یک پیام تبلیغاتی واحد را به مخاطب منتقل می کنند. این تبلیغات که به اشکال مختلف تولید می شوند، در یک زمان مشخص و به صورت هماهنگ اما از روش های گوناگونی با مخاطب ارتباط برقرار می نمایند. چهارچوب زمانی عرضه کمپین‌ های تبلیغاتی ثابت بوده و از قبل مشخص می شود. شما به عنوان یک کارفرما قبل از اینکه اقدام به تهیه و تدارک یک کمپین تبلیغاتی کنید باید بدانید که چرا می خواهید تبلیغات کنید و چه چیزی را می‌خواهید تبلیغ کنید؟ با پاسخ دادن به این سوالات می توانید اهداف کمپین تبلیغاتی خود را مشخص کنید.

یک کمپین تبلیغاتی می تواند اهدافی از قبیل اهداف ذیل را دنبال کند:

  • اطلاع رسانی به مردم در مورد محصول خود

  • قانع کردن مشتریان به خریداری محصول

  • قرار دادن محصول در دسترس مشتریان

چگونه می توان یک کمپین تبلیغاتی ایجاد کرد؟

داشتن یک کمپین تبلیغاتی چیزی فراتر از پخش کردن آگهی و تراکت و یا تهیه یک وب سایت است. منظور از داشتن یک کمپین تبلیغاتی ایجاد ارتباط با مشتری است. وقتی بتوانید اعتماد و احترام مشتریان را به دست آورید برای سال هایی طولانی مشتریانی وفادار خواهید داشت. شما با داشتن یک کمپین تبلیغاتی می توانید پیام شرکت و چرایی ایجاد شرکت و تولید محصولات خود را به گوش مشتریان برسانید. داشتن یک کمپین تبلیغاتی به شما کمک می کند تا راه خود را از رقبایتان جدا کنید. وقتی می خواهید یک کمپین تبلیغاتی برای شرکت خود تدارک ببینید، ابتدا به این فکر کنید که چرا شرکت شما به وجود آمده و قصد دارید چه پیامی را به گوش مخاطب خود برسانید.

مراحل ایجاد یک کمپین تبلیغاتی:

مشتریان هدف خود را شناسایی کنید. مشتریان هدف گروهی از افراد هستند که بیشترین علاقه و توجه را نسبت به محصولات و خدمات شما دارند. به صورت آفلاین و آنلاین از مشتریان خود نظرسنجی کنید و آنها را بهتر بشناسید و با سلایق آنها آشنا شوید. گزارشات فروش گذشته خود را بررسی کنید و ببینید کدامیک از محصولات شما بیشترین فروش را داشته و همچنین ببینید در کدام مناطق بیشترین میزان فروش اتفاق افتاده است. بازار مربوط به کالاها و خدمات خود را بررسی کنید و اطلاعات جمعیت شناختی مشتریانی که از کالاهای مشابه کالاهای شما خریداری می کنند را شناسایی کرده و مورد بررسی قرار دهید.

بهترین راه را برای رسیدن به مشتریان هدف خود انتخاب نمایید. تبلیغات در تلویزیون و رادیو تبلیغات چاپی و یا آگهی های اینترنتی، تبلیغات در شبکه های اجتماعی و تبلیغات ایمیلی همه و همه از راه‌های هستند که می توانید برای دستیابی به مشتریان هدف خود از آنها استفاده نمایید. ببینید کدامیک از راه‌های تبلیغاتی می تواند با کمترین هزینه بیشترین سود را برای شما داشته باشد. به عنوان مثال از آنجایی که نوجوانان نسبت به بزرگسالان کمتر به رادیو و تلویزیون و یا مجلات و روزنامه ها توجه می‌کنند و بیشتر زمان خود را صرف جستجو در اینترنت و شبکه های اجتماعی می کنند. بنابراین اگر مشتریان هدف شما نوجوانان هستند بهتر است از تبلیغات اینترنتی و تبلیغات در شبکه های اجتماعی استفاده نمایید.

یک برند مناسب انتخاب کنید تا مشتریان هدفتان به راحتی آن را به خاطر سپرده و به محض دیدن آن، شرکت شما را به خاطر بیاورد. برند شما باید بتواند، پیام شرکت شما را به مخاطب منتقل کرده و شما را از دیگر رقبای موجود در بازار متمایز کند. برای تبلیغ برندتان یک لوگو و یک شعار تبلیغاتی مناسب انتخاب کنید. به عنوان مثال یک شرکت تولید کننده محصولات شوینده سبز می تواند یک درخت که اطرافش تعدادی از حیوانات جمع شده اند را به عنوان لوگوی خود انتخاب نماید. لوگو به مشتری نشان می دهد که شرکت به چه منظوری به وجود آمده است. لوگویی مانند آنچه که در مثال قبل بدان اشاره کردیم به مشتری نشان می‌دهد که این شرکت قصد دارد با تولید محصولات شوینده سبز از هدر رفتن منابع ارزشمند زمین جلوگیری کند. هنگام تهیه یک کمپین تبلیغاتی همیشه پیام اصلی شرکت را در ذهن خود داشته باشید.

در ورود بازار هدف محصولات خود تحقیق کنید و ببینید که محصولات شما چه مزایایی برای این بازار به ارمغان می آورد. سعی کنید تبلیغاتتان حول محور همین مزایا بچرخد. به عنوان مثال اگر شما تولید کننده نوشیدنی های انرژی زایی هستید که به دوندگان کمک می کند تا سطح انرژی خود را حفظ کنند، قطعاً دوندگان و علاقه مندان به ورزش به محصول شما جذب خواهند شد. به همین ترتیب افراد شهرنشین و جوانان نیز ممکن است جذب نوشیدنی های با بطری هایی جذاب و مدرن شوند. وقتی به دنبال تبلیغ در یک قسمت خاص از بازار هستید حتماً به مزایای محصولات خود توجه کنید.

مواد لازم برای بازاریابی محصولات خود را تهیه کنید. نوع تبلیغاتی که انجام می دهید، مشخص می‌کند که برای بازاریابی به چه چیز هایی نیاز دارید. اگر تبلیغات اینترنتی را انتخاب کرده اید قطعاً باید یک وب سایت داشته باشید و برای تولید محتوای سایت و ایجاد صفحه طرفداران خود در شبکه‌های اجتماعی نیز فکری کرده باشید. همچنین تبلیغات در وب سایت های دیگر، تهیه یک وبلاگ و ایجاد ارتباط با مشتریان در فرم های آنلاین را فراموش نکنید. اگر روش تبلیغات ایمیلی را انتخاب کرده اید ابتدا باید به فکر تهیه کاتالوگ، کارت پستال و هدایای تبلیغاتی مختلف که حاوی لوگو و شعار تبلیغاتی شرکت و پیشنهادات ویژه و تخفیفات شرکت هستند، باشید.

چندین بازار هدف را انتخاب کنید و از چند روش تبلیغاتی برای تبلیغ محصولاتتان استفاده نمایید. بدین ترتیب بعد از مدتی می توانید تشخیص دهید که در چه مکانی و با استفاده از چه روشی تبلیغاتی می توانید بیشترین میزان فروش را داشته باشید. میزان فروش خود را بررسی کنید و از آن گزارش تهیه کنید. این گزارشات به شما کمک می کنند تا بفهمید در چه بازاری باید بیشتر تلاش کنید و کدام بازارها را باید ترک کنید.

 

منبع: .ksykg.com