کاراکتر تبلیغاتی، شخصیتی مجازی است که توسط یک طراح یا گرافیست برای تاثیرگذاری و ارتباط هر چه بیشتر یک برند با مخاطبین طراحی و خلق می‌شود. به بیان دیگر کاراکتر تبلیغاتی وسیله ای است که به کمک آن برند ها، شرکت ها و کمپانی ها میتوانند ارتباطی تاثیرگذار و ماندگار را با مخاطبین خود برقرار کنند. هدف از خلق یک کاراکتر برای یک برند ارتقاء هویت سازمانی آن برند و یا ایجاد شرایطی برای برقراری ارتباط بیشتر با مخاطب میباشد، شاید یک کمپانی مطرح و بزرگ را بسیاری از افراد از روی لوگو آن برند و یا نام آن برند بشناسند ولی زمانی که کاراکتری برای این برند خلق میشود و محصولات یا خدمات آن برند با استفاده از این کاراکتر به مخاطب عرضه میشوند، این امر باعث تاثیر گذاری بیشتر در ذهن مخاطب میگردد.

به عنوان مثال، شرکت ایران رادیاتور را تقریبا همه مردم ایران میشناسند و یا حداقل برای یکبار اسم این برند به گوششان خورده است ولی به صورت عمومی هیچکس تصویر ذهنی جذاب و ماندگاری از این برند در خاطر ندارد، البته به جز تصویر موهومی که از تبلیغ های قدیمی این شرکت در ذهن ها به جا مانده، اما این شرکت با خلق کاراکتر خرس قهوه ای یا همان نوه عمو یادگار، برند خود را با مهم ترین و اساسی ترین اصل در تبلیغات یعنی لبخند نشاندن بر روی لب های مخاطب در هنگام پذیرش تبلیغ، به مخاطب عرضه کرده است.

 

به طور خلاصه : خلق یک کاراکتر برای برند با هدف ارائه محصول و یا خدمات به وسیله آن کاراکتر برای تاثیر گذاری و ماندگاری در ذهن مخاطب انجام می‌شود. اگر کاراکتر، خلاقانه، صحیح و با توجه به نظام و ساختار یک برند طراحی شود بیشترین تاثیر گذاری را در دراز مدت در ذهن مخاطب دارد و از طرف دیگر در کوتاه مدت بسیاری از مخاطبان را به سمت برند جذب می‌نماید.

 

کاراکتر برند بیک ، کاراکتری معروف در جهان

 

کاراکتر چی توز ، محیط سازی شده جام جهانی

کاراکتر وایمکس ایرانسل با موهایی از جنس کابل شبکه

 

محیط سازی برای کاراکتر:

با توجه به توضیحی که در مورد طراحی کاراکتر داده شد نکته قابل توجه دیگر در این زمینه محیط سازی برای کاراکتر است . محیط سازی در تعریف ساده عبارت است از قرار دادن کاراکتر تبلیغاتی در محیط های گرافیکی مختلف ، مانند قراردادن کاراکتر چی توز در حال و هوای جام جهانی و یا درحال موتور سواری و …. مزیت انجام این کار برای یک برند انتقال حس زنده بودن و به روز بودن برند را در پی دارد و باعث تاثیر گذاری هرچه بیشتر برند در ذهن مخاطب می‌شود.