به عنوان صاحب یک کسب و کار، پس از تعیین هدف نیازمند شناسنامه ای برای فعالیت تجاری خود خواهید بود. بدین مفهوم که دیگران یا گروه مشتریان باید شناسایی لازم را از شما داشته باشند. در این مسیر اولین گام طراحی یک نشان و یا به قول امروزی ها لوگو است. نشانی که آماده می کنید نمایه کار شما خواهد بود. از شرکت خدمات نظافت گرفته تا کارخانه تولید قطعات یدکی خودرو ، برند شما نیازمند نمایه ای اختصاصی است. پس در اختیار داشتن لوگو جز اولین نیازهای مهم برندسازی خواهد بود. اما لوگوی خود را چگونه انتخاب کنیم؟

خطایی که اکثرا در این مرحله رخ می دهد اتکا به قابلیت های شخصی است! ساده تر بگوییم شما هر چقدر که هنرمند و خلاق باشید نباید لوگوی برند خود را طراحی کنید. طراحی لوگو، یک تخصص ویژه است و باید به مراکز خاصی مراجعه کنید. البته می توانید نظرات و ایده های خود را با تیم طراحی لوگو در میان بگذارید اما هرگز شخصا اقدام نکنید! صرف اندکی هزینه در این مرحله نقش مهمی در موفقیت برند شما در بازار دارد.

در طراحی لوگو ۷ سبک مختلف وجود دارد و شما به عنوان یک کارفرما زمانی که به یک طراح لوگو برای کسب و کار خود سفارش کار می‌دهید لازم است از این موارد آگاهی داشته باشید.

 

 ۱. علائم اختصاری (Lettermarks):

این نوع لوگوها مبتنی بر تایپوگرافی و به شکل علائم اختصاری و معمولا شامل چند حرف اول یا خلاصه حروف یک شرکت هستند که باید در عین سادگی طراحی شوند. هیولت پاکارد (HP)، جنرال الکتریک، IBM و ناسا نمونه‌های این نوع طراحی می‌باشند.

 

 

۲. علائم تصویری، سمبل، آیکون (Pictorial Marks):

این نوع که شامل یک آیکون یا طرح گرافیکی است که می‌تواند خیلی هوشمندانه طراحی شود. مثل بنز، توییتر و اپل.

 

۳. نام نوشتاری، تایپوگرافی، لوگوتایپ (Wordmarks): 

مشابه لترمارک‌ها، این نوع هم براساس فونت هستند که تمرکز آن بر روی نام کامل تجاری شرکت هست. لوگوهای سبک وردمارک برای شرکت‌هایی که دارای نام مختصر و متمایز هستند بسیار مطلوب می‌باشد. مثل کوکاکولا و گوگل

 

۴. لوگو مارک انتزاعی (Abstract):

یک نوع خاص از لوگوهای تصویری است که به جای تشخیص از روی تصویر مثل سیبِ اپل یا پرنده‌ی توییتر، یک فرم هندسی انتزاعی بوده که نشان دهنده کسب و کار شما است. لوگوهای انتزاعی (چکیده) به شما اجازه ساختن تصویری منحصر به فرد و واقع بینانه از برند خود می‌دهند. آدیداس و پپسی در این دسته قرار دارند. 

 

 

۵. مسکات (Mascot Logo):

یک شخصیت ساده و تصویرسازی شده که کسب و کار شما را نشان می‌دهد. مسکات‌ها برای شرکت‌هایی که به دنبال ایجاد یک فضای سالم با توسل به خانواده‌ها و کودکان هستند فوق‌العاده می‌باشند. این لوگوها که رنگی و حتی کارتونی بوده معمولا سرگرم کننده هستند. از نمونه‌های موفق سبک مسکات در طراحی لوگو می‌توان به KFC اشاره کرد و یا حتی چیتوز و چاکلز در ایران.

 

 

۶. لوگوی ترکیبی:

متشکل از یک آرم نوشتاری (lettermark یا wordmark که در بالا توضیح داده شد) یک آرم تصویری، آرم انتزاعی یا مسکات. عکس و نوشته می‌توانند در کنار هم قرار گرفته یا روی هم باشند و حتی تلفیق آنها برای ساختن یک تصویر مستقل. مثال‌های این نوع از لوگو کینگ برگر، چیپس دوریتس و لاکست می‌باشد. 

 

 

۷. امبلم (Emblem):

این سبک از لوگو متشکل از فونت در یک طرح گرافیکی است. در این نوع تم سنتی آن کسب و کار که تاثیر قابل توجهی خواهد داشت به نمایش گذاشته می‌شود. هارلی دیویدسون و استارباکس از این نمونه‌ها هستند. 

 

منبع: joorchin.co