مدیر محصول کیست؟

یک مدیر محصول شخصی است که به راهنمایی یک تیم در کشف و توسعه محصول درست برای کاربران یاری می رساند.

تعریفی که مارتی کاگن از شغل مدیر محصول ارائه می دهد عبارت است از:

کشف محصولی که ارزشمند، قابل استفاده و امکان پذیر است.

این تصویر به خوبی نشان دهنده ویژگی های یک مدیر محصول است زیرا یک مدیر محصول می تواند در یک چرخه یا ۲ چرخه از این چرخه ها دارای مهارت های مناسب باشد و در چرخه یا چرخه های دیگر مهارت های کمتر توسعه یافته ای را داشته باشد. اما برخی از مدیران محصول خوب که ممکن است با آن ها کار کرده باشیم در هر سه چرخه زیر متخصص هستند:

 

تجربه کاربری

برای مدیران محصول درک تجربه کاربری از طریق صحبت کردن با مشتریان و بازخورد گرفتن از آن ها امری ضروری است و بعد از آن مدیران محصول می توانند به نمایندگی از کاربران در تصمیم گیری در مورد ویژگی ها و طرح محصول شرکت داشته باشند. تجربه کاربری مانند چتری است که همه نقاط تماسی که مردم با کسب و کار یا محصولات شما دارند را شامل می شود. تجربه کاربری بر روی همه تعاملاتی که یک مشتری یا کاربر با محصول یا خدمت شما دارد تاکید می کند.

مدیران محصول در همدلی و یکدلی باید به درجه خوبی از مهارت برسند و بدانند که کاربران هدف آن ها چه کسانی هستند، چه مشکلاتی دارند و با چه چالش هایی مواجه هستند و چگونه محصولی که تیم محصول در حال ساخت آن است در حل این مشکلات به آن ها کمک خواهند کرد و چه ارزشی را برای آن ها فراهم خواهند ساخت.

 

تکنولوژی

مدیران محصول الزاماً نباید در مورد نحوه کد نویسی بدانند اما باید به تکنولوژی (فناوری) علاقه مند باشند و تمایل به این داشته باشند که در مورد (بک اند)(Back-end) کارها بدانند تا بتوانند تصمیمات درستی را اتخاذ نمایند. چون نمی توان در مورد ساخت چیزی تصمیم گرفت که نمی دانیم چگونه می توان آن را ساخت.

کسب دانش در مورد تکنولوژی هایی که پشت محصولات نهفته است به مدیران محصول در به توافق رسیدن با تیم مهندسی و همچنین اولویت بندی کردن ویژگی های نقشه راه کمک خواهد کرد چون آن ها می توانند دقیقا مدت زمانی که ساخت هر ویژگی یا خصوصیت محصول زمان می برد را بدرستی برآورد نمایند.

آشنا بودن با تکنولوژی در دنیای پر تغییر کنونی که مدیران محصول باید زمان بیشتری را با تیم توسعه نسبت به هر شخص و هر تیم دیگری در سازمان صرف کنند، اهمیت بسیار زیادی دارد. 

کسب و کار

بخش اعظمی از مدیریت محصول در خصوص متمرکز شدن بر چگونگی حداکثر سازی دستیابی به اهداف کسب و کار می باشد. در نهایت یک مدیر محصول، هنوز مسئول اندازه گیری نتایج و شاخص های کلیدی عملکرد یا KPI های محصولات است. یک مدیر محصول خوب برای کسب سهم بازار و رسیدن به اهداف سازمانی باید از میزان اهمیت تمام تصمیمات سازمانی آگاه باشد که این تصمیمات می توانند در حوزه های بازاریابی، فروش، قیمت گذاری و … باشند.

دقیقا چه چیزی را باید مدیریت کنید؟

چرا یک مدیر محصول به مهارت های متعددی نیاز دارد؟ چون خود شغل مدیر محصول، فوق العاده گسترده و متنوع است و آن ها هر روز باید از این مهارت ها استفاده کنند.

کار مدیر محصول با هدف گذاری برای محصول آغاز می شود و با انجام تحقیقاتی در مورد بازار، مشتریان و مشکلاتی که با آنها مواجه هستند و محصول شما می خواهد این مشکلات را حل کند، ادامه پیدا می کند. مدیر محصول باید اطلاعاتی را که از طریق ارزیابی داده های کمی حاصل از شاخص های پیشینه ای، داده های کیفی ناشی از کاربر پژوهی یا بازخورد کاربران، روندهای بازار، تحلیل رقابتی و چیزهای دیگری که مربتط با آن هستند، کسب کرده را با یکدیگر تلفیق نموده و با اضافه کردن کمی چاشنی خلاقیت، چشم انداز محصول را تعریف نماید.

مدیر محصول باید به اولویت بندی کردن محصولات یا ویژگی هایی که تیم محصول باید بروی آن متمرکز شود کمک کرده و تیم و مدیران سطوح بالای سازمان را به پذیرفتن چشم اندازی که بر اساس تحلیل ها و اولویت ها تعریف شده اند، متقاعد کند. همه اعضای تیم باید چشم انداز را درک نمایند و نسبت به آن علاقه و اشتیاق داشته باشند زیرا موفقیت یک مدیر محصول و محصول مربوطه وابسته به تمام اعضای تیم است از کارشناس فروش گرفته تا توسعه دهنده.

یک مدیر محصول باید با سایر افراد تیم بر روی تنظیم طرح عملیاتی برای اجرایی کردن ایده های پیشنهادی کار کند. تدوین برنامه عملیاتی به دستیابی به چشم انداز محصول که پیشتر تعریف شده بود کمک می کند. یک نقشه راه که شامل بهبودهای مداوم و توسعه های مکرر است باعث می شوند هر بار یک قدم به چشم انداز نهایی که برای محصول ترسیم شده بود نزدیک تر شد.

وقتی که زمان ساخت محصول فرا می رسد یک مدیر محصول باید از توجه کرن به جزئیات، آزمایش شدن محصول و آماده شدن آن برای ارسال و حمل اطمینان حاصل نماید. زمانی هم که محصول ارسال شد کار مدیر محصول به پایان نرسیده است. مدیر محصول باید میزان موفقیت محصول را مشخص نماید که این کار از طریق دریافت بازخورد از مشتریان امکان پذیر است. می توان از مشتریان در خصوص چگونگی استفاده از محصول سوالاتی را پرسید. این بازخوردها به مدیران محصول در خصوص انجام برنامه ریزی بهترِ برنامه های نقشه راه و ایده های محصول یاری می رسانند.

این نکته را فراموش نکنید که یک مدیر محصول باید تمام فعالیت های گام به گامی که ذکر شد را برای همه محصولات و ویژگی های آنها انجام دهد.

نقش مدیر محصول چیست؟

مدیر محصول یک نقش مهم سازمانی مخصوصاً در شرکت های فناورانه محسوب می شود. نقش مدیر محصول از نظر مفهومی به نقش مدیر برند در شرکت ارائه دهنده کالاهای مصرفی تشابه دارد. مدیر محصول بیشتر مواقع به عنوان مسئول اصلی محصول در نظر گرفته می شود و مسئول و پاسخگوی تعین استراتژی، نقشه راه و تعریف ویژگی ها برای محصول یا خط محصول می باشد. فعالیت های بازاریابی، پیش بینی و مسئولیت های سود و زیان نیز می توانند در وظایف مدیر محصول گنجانده شوند.

مدیر محصول اغلب بازار و وضعیت رقابتی را تجزیه و تحلیل می کند و چشم اندازی را برای محصول ترسیم می کند که متمایز است و ارزش خاص و منحصر بفردی را بر اساس خواسته ها و نیازهای مشتریان ارائه می دهد.

مدیر محصول، شخص مسئول برای تعیین چرایی، چیستی و زمان عرضه محصولی است که تیم مهندسی باید آن را بسازد. مدیران محصول مسئول اصلی محصولاتشان هستند که به این معناست که آن ها تیم های چند تخصصه (cross-functional teams) را از مفهوم سازی محصول تا عرضه و لانچ نهایی آن هدایت می کنند.

بررسی ابعاد اصلی رهبری محصول که همه مدیران محصول بایستی برای آن ها سخت تلاش کنند و احساس مسئولیت داشته باشند می پردازیم.

استراتژی

مدیر محصول وظیفه تعیین استراتژی و چشم انداز برای محصول را بر عهده دارد. وظیفه مدیران محصول این است که ارزش کسب و کار را به وضوح برای تیم محصول تعریف کنند و در نتیجه تیم محصول بهتر می تواند قصد و نیت پنهان پشت هر محصول جدید و یا عرضه محصول را درک کنند. مدیر محصول مالک استراتژی نهفته در محصول و نقشه راه آن است و باید با تیم مهندسی مستقیما در ارتباط باشد تا بتواند مواردی که اهمیت دارند را بسازند.

عرضه محصول

مدیر محصول باید در مورد ارسال چیزهایی که تیم محصول باید آماده کند و زمان ارسال آن به بازار برنامه ریزی کند. برنامه ریزی نشان دهنده این واقعیت است که اهمیتی ندارد تیم محصول از چه متدلوژی ای استفاده می کند. مدیر محصول مالک و مسئول بعد عرضه محصول است.

وظایف مدیر محصول عبارت است از:

  • دانستن اینکه چه زمانی باید محصول عرضه شود و یا چه زمانی نباید عرضه شود.
  • مدیریت ویژگی ها و وابستگی های محصول در حین فرایند عرضه
  • و مدیریت عرضه محصول با استفاده از فازها و مایلستون ها می باشد.

ایده پردازی

هر شرکتی ایده های بهتر را می خواهد اما مدیریت و اولویت بندی کردن این ایده ها کار دشواری است. مدیران محصول مالک ایده پردازی هستند و ایده پردازی شامل فرایند خلاقانه تولید، توسعه و انتخاب ایده های جدید می باشد. مدیران محصول ایده ها را جمع آوری و انتخاب می کنند و مرتبط ترین ایده را به ویژگی های محصول ارتقا می دهند. آن ها می دانند که کدام ایده باید به ویژگی ها تبدیل شود و ایده هایی به ویژگی تبدیل می شوند که باعث کسب اهداف کلیدی برای خط محصول و کسب و کار می شوند. مدیران محصول از ادغام بازخوردهای کلیدی و درخواست ها به صورت یکپارچه درون برنامه ریزی محصول و فرایند توسعه اطمینان حاصل می کنند.

خصوصیات/ویژگی ها

مدیر محصول، ویژگی ها و نیازمندی های ضروری که یک محصول کاملی که قرار هست به بازار عرضه شود، داشته باشد و در نهایت منجر به موفقیت تیم محصول می شود را تعیین می کند. مدیران محصول مسئول بیان کردن چیستی های محصول و کار کردن با تیم مهندسی برای مشخص کردن زمان آن هستند.

ورود به بازار

مدیر محصول معمولا به عنوان مسئول اصلی محصول شناخته می شود. برای مدیر محصول این بدین معناست که او برای تصمیم گیری در مورد محصول، مسئول است و در زمانی که داشتن تخصص و خبرگی در خصوص محصول مورد نیاز است به عنوان نیروی هدایت کننده برای تمام سازمان عمل می کند. در این حالت وطایف آنها شامل: حمایت از سازمان و کمک به آنها برای عرضه محصول به بازار و در ارتباط بودن و کار کردن مستقیم با مشتریان است که بازاریابی، فروش و پشتیبانی نامیده می شوند.

ساختن محصول فوق العاده، قدرت است. رهبری محصول بهترین شغل دنیا محسوب می شود اگر بدانید چگونه آن را درست انجام بدهید. زمانی محصولات فوق العاده ساخته و توسط مشتریان مورد پذیرش واقع می شوند که هر یک از اعضای تیم محصول بصورت متعهد، متمرکز و مشتاق نقش خود را با حداکثر توان و تلاش بدرستی ایفا کنند. اما ساخت محصول قوی و وجود یک تیم متعهد با وجود یک مدیر محصول قوی که دارای حس عمیق مسئولیت پذیری درباره نقش هایش است امکان پذیر است.

 

اما هیچوقت این جمله را از یاد نبرید:

زمانی که همه چیز خوب انجام می شود، مدیران محصول بهترین شغل روی زمین را دارند.