اکثر افراد فکر می کنند که مصاحبه شغلی از جمله کارهای پر استرس است. در بیشتر مصاحبه های شغلی افراد مصاحبه کننده روبروی فرد می نشینند و شرایطی ایجاد می شود که فرد با آن احساس بیگانگی دارند. در این بین افراد مصاحبه کننده اقدامات و سوالاتی مطرح می کنند که فرد ممکن است در کنار آن گیج شده یا احمق و خام به نظر برسد. با این تفاسیر افراد در هنگام مصاحبه باید مراقب صحبت هایی که می کنند، باشند.

همه افراد می‌دانند که مصاحبه شغلی یکی از پر استرس‌ترین کار‌ها است. در اغلب مصاحبه‌های شغلی فرد باید روی صندلی بنشیند و افراد مصاحبه کننده شرایطی را ایجاد می‌کنند که فرد کاملا بیگانه جلوه کند. البته افراد باید در حوزه‌های مشخصی گفتگو را ادامه دهند.

برعکس حالت فوق شاید تعداد اندکی از افراد باشند که ترسی از مصاحبه شغلی نداشته و تصور کنند که برای مصاحبه از مهارت کافی و لازم برخوردارند. البته طبیعی است که افرادی که برای اولین بار به مصاحبه شغلی دعوت می شوند، با استرس و فشار روانی روبرو خواهند شد. اما مهم تر از آن، این است که بدانیم انجام چه کارهایی از جانب ما ممکن است نتیجه شکست در مصاحبه را رقم بزند. در واقع، با دست های خودمان بازنده میدان باشیم.

معمولا توصیه می شود که چه نکاتی را در مصاحبه رعایت کنید، اما بالعکس در این مقاله به نکاتی می پردازیم که توصیه می شود در هنگام مصاحبه شغلی یا مصاحبه های مشابه هیچ وقت انجام ندهید.

1. تمرین بیش از حد سوالات متداول!

واضح است که قبل از رفتن به مصاحبه شغلی، باید خودتان را برای پاسخ به سوالات متداولی که در مصاحبه ها پرسیده می شود، آماده کنید. اگر هیچ ایده ای به ذهن تان نمی رسد، می توانید با جست و جو در اینترنت به دنبال نمونه سوال های مربوط به رشته خودتان باشید. با وجود این که باید در تمرین و آمادگی قبل از مصاحبه جدیت داشته باشید، اما نباید این آمادگی به گونه ای برای مصاحبه گر به نظر برسد که سوالات را صرفا تمرین کرده اید و به صورت خودکار به او پاسخ می دهید. زیرا احتمال دارد زمانی که مصاحبه گر روند مصاحبه را تغییر می دهد، صداقت شما نیز کمرنگ شود و نتوانید پاسخ خوب و قانع کننده ای بدهید. افرادی که بیش از حد تمرین می کنند، معمولا تصویر بزرگ تری از خود در ذهن می سازند و با نمونه هایی که از قبل آماده کرده اند پاسخ های تکراری می دهند و به اصطلاح، خودشان نیستند. در صورتی که واضح است هیچ کسی کامل و عالی نیست و بهترین راه کار این است که خودتان باشید.

2. پوشش و لباس نامناسب

محیط و شرایط کار دائما در حال تغییر است. امروزه بسیاری از شرکت ها نیز محیط ساده و راحت را نسبت به فضای خیلی رسمی ترجیح می دهند. با این حال، وقتی برای اولین بار به مصاحبه دعوت شده اید، بهتر است پوشش رسمی داشته باشید. بهترین شرایط این است که نوع انتخاب لباس شما متناسب با نظر مصاحبه گر باشد. برای این کار حتما از قبل و پیش از مصاحبه از فردی که مصاحبه شما را تنظیم کرده نکاتی را در مورد پوشش دلخواه او بپرسید. یا می توانید از کسانی که سابقه مصاحبه موفق و مشابه داشته اند، کمک بگیرید. اگر اطلاعاتی به دست نیاوردید، پوشش ساده و رسمی را انتخاب کنید.

پوشش مناسب در مصاحبه از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا اگر لباس مناسبی انتخاب نکنید، ذهنیت مصاحبه گر به این سمت خواهد بود که جلسه را جدی نگرفته اید و عزم زیادی ندارید. اگر بیش از حد نیز رسمی باشید، مصاحبه گر با شما راحت نخواهد بود و احساس خواهد کرد که در موضع قدرت بیشتری قرار گرفته و در این صورت پویایی مصاحبه نیز کمتر شده و به ضرر شما خواهد بود.

3. هیجان بیش از حد

به یاد داشته باشید که مصاحبه کننده فامیل، دوست و آشنای شما نیست. حتی معمولا آشنایی مختصر و قبلی نیز با او ندارید و اولین بار است که با وی روبرو می شوید. در نتیجه وقتی که مصاحبه شروع می شود، بیش از حد احساسی و هیجان زده از این دیدار نشوید. زیرا معمولا با نشان دادن بیش از حد این رفتار، غیر واقعی به نظر خواهید رسید. اگر بیش از حد احساسی شوید، نه تنها برای مصاحبه خوب نیست بلکه ممکن است با انتقاد نیز روبرو شوید. بهترین حالت این است که رفتار خودتان را با رفتار مصاحبه گر مطابقت دهید. مانند ژست، تن صدا و حرکات بدن. این رفتار باعث خواهد شد که احساس راحتی میان شما و مصاحبه گر شکل گرفته و بتوانید نظر او را بیشتر جلب کنید.

4. اصرار بیش از حد به خواسته ها

مشخص است که هیچ فردی بدون دریافت حقوق و دستمزد، حاضر به انجام یا ادامه کار نخواهد بود. اما مصاحبه زمان مناسبی برای مطرح کردن و اصرار بیش از حد نسبت به موضوع حقوق و دستمزد نیست. البته معمولا از شما خواسته می شود که حقوق پیشنهادی خود را اعلام کنید. اما هدف اصلی مصاحبه پرسش و پاسخ است تا شما و مصاحبه گر به این جمع بندی برسید که آیا برای کار مناسب هستید یا خیر. اگر دغدغه شما مسائل مالی است می توانید قبل از مصاحبه با جست و جو در اینترنت از میزان حقوق و مزایای شغلی اطلاع پیدا کنید و مبنای مناسبی برای حقوق پیشنهادی داشته باشید. برای این کار می توانید از وب سایت های کاریابی کمک بگیرید.

حال به بیان جملاتی می پردازیم که توصیه می شود در هنگام مصاحبه شغلی هرگز از آنها استفاده نکنید. زیرا این موارد بیشتر زمینه شکست شما را در مصاحبه شغلی فراهم کرده و تا حدودی آن را قطعی و تضمین می کند!

شرکت شما چه کاری انجام می‌دهد؟

سوالاتی مثل "شرکت شما چه کاری انجام می‌دهد؟" باعث می‌شود که خام جلوه کنید. بهتر است از پرسیدن سوال‌هایی که به سادگی می‌توان جوابشان را در گوگل جستجو کرد، خودداری کنید.

حقوق من چقدر خواهد بود؟

پرسیدن سوالاتی در خصوص حقوق و پول در ابتدای مصاحبه باعث می‌شود که مغرور و بی‌ادب به نظر بیایید.

آیا مجبورم که ساعات طولانی کار کنم؟

سوالاتی نظیر این که آیا بنده مجبورم ساعاتی طولانی کار کنم این پیام را به مصاحبه کننده می‌فرستد که من تنبل هستم و نمی‌خواهم زیاد کار کنم.

چه زمانی می‌توانم به تعطیلات بروم؟

پرسیدن سوالاتی در خصوص زمان‌های تعطیلی نشان می‌دهد که شما به کاری که فعلا حتی آن را به دست نیاورده‌اید، متعهد نیستید.

کی می‌توانم ترفیع بگیرم؟

بهتر است که در جریان مصاحبه شغلی روی خود شغل متمرکز شوید و سوالاتی در خصوص آینده و ترفیع‌های آتی نپرسید.

چه اتفاقی می‌افتد وقتی هم جهت با رئیس و همکارانم نباشم؟

پرسش سوالاتی نظیر اینکه "چه اتفاقی می‌افتد اگر هم جهت با همکارانم نباشم؟" باعث می‌شود که فرد مصاحبه کننده شگفت‌زده شود و احتمال دهد که با سایر همکاران مشکل خواهید داشت. همچنین پرسیدن این سوال باعث می‌شود که به نظر برسد کار کردن با شما سخت است.

مزایای شغلی در نظر گرفته شده برایم چیست؟

بهتر است سوالاتی در خصوص مزایای شغلی و موارد این چنینی را در انتهای مصاحبه بپرسید. بهترین موقع برای پرسیدن چنین سوالاتی زمانی است که مطمئن شدید کار مذکور را به دست آورده‌اید.

چه زمانی واجد شرایط ارتقا خواهم بود؟

پرسیدن سوالاتی در خصوص ارتقای شغلی باعث می‌شود که فرد مصاحبه کننده فکر کند که پول مهم‌ترین موضوع ممکن برای شما است.

می‌توانم زود سر کار حاضر شوم و زمانی که کارم تمام شد بروم؟

پیش از اینکه شغل مذکور را به دست بیاورید نباید در خصوص اعمال زمان‌بندی مورد نظرتان بحث کنید.

آیا ازدواج کرده‌اید؟ آیا بچه دارید؟ و موارد این چنینی

هرگز از فرد مصاحبه کننده سوالات شخصی نپرسید.

آیا پروفایلم را در شبکه‌های اجتماعی بررسی می‌کنید؟

جویندگان کاری که آینده‌نگر هستند باید احتمال این را بدهند که پروفایل شبکه‌های اجتماعی‌شان توسط کارفرما مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آیا سوابق بنده را بررسی خواهید کرد؟

پرسیدن این که "آیا سوابق من را بررسی خواهید کرد؟" باعث می‌شود که فرد مصاحبه کننده مشکوک شود و در این خصوص کنجکاوی بیشتری به خرج دهد.

آیا ایمیل‌ها و مصرف اینترنت را بررسی می‌کنید؟

اگر فرد در جریان مصاحبه شغلی بپرسد که "آیا ایمیل یا مصرف اینترنت را بررسی می‌کنید؟" باعث می‌شود که پرچم قرمز مصاحبه کننده برافراشته شود. پس هرگز نباید در مصاحبه شغلی چنین سوالی پرسیده شود.

آیا دفتر کار خودم را خواهم داشت؟

شاید داشتن یک دفتر کار اختصاصی چندان موضوع مهمی نباشد و پرسیدن سوالاتی در این خصوص ممکن است نتیجه نهایی را تحت تاثیر قرار دهد.

من این شایعه را در خصوص مدیرعامل شنیده‌ام، آیا حقیقت دارد؟

هرگز نباید در مصاحبه‌های شغلی شایعات بی‌اساس را وارد کرد. زیرا این کار باعث می‌شود که غیر حرفه‌ای به نظر برسید.

چه موردی باعث می‌شود که همکاری خاتمه یابد؟

پرسیدن سوالاتی در خصوص اخراج و اتمام فعالیت کاری موضوع چندان جالبی نیست. زیرا فردی که قصد استخدام دارد پیش از دادن شغل به متقاضی در خصوص اخراجش فکر نمی‌کند.

آیا می‌توانم در طول روز تماس شخصی داشته باشم؟

پرسیدن اینکه "آیا می‌توانید در طول روز تماس‌هایی شخصی داشته باشید؟" نشان می‌دهد که تصمیم ندارید به صورت صد در صد روی کارتان متمرکز شوید.

سایر مزایای این کار چیست؟ (منظور حق خواربار و...)

اگر فرد متقاضی در خصوص سایر مزایای شغلی سوال بپرسد فرد مصاحبه کننده تصور می‌کند که وی بیشتر به دریافت مزایا فکر می‌کند و تمرکز زیادی روی موفقیت شرکت ندارد.

من خیلی مضطربم

اگر در جریان مصاحبه بسیار مضطرب و نگران باشید باز هم نباید این موضوع را ذکر کنید. زیرا شرکت مورد نظر دوست ندارد فردی را استخدام کند که فاقد اعتماد به نفس است.

باید از رابطه با چه کسانی در شرکت خودداری کنم؟

فکر کردن در خصوص هرج و مرج‌های جاری در شرکتی که فعلا حتی وارد آن نیز نشده‌اید موضوع چندان مناسبی نیست و نباید در مصاحبه شغلی مطرح شود.

اظهار تاسف

از عذرخواهی‌های پی در پی خودداری کنید. زیرا باعث می‌شود غیرفعال و عصبی جلوه کنید.

من هیچ نقطه ضعفی ندارم

گفتن اینکه هیچ نقطه ضعفی ندارید نشان می‌دهد که متکبر هستید.

استفاده از کلمات رکیک

از گفتن کلمات رکیک در مصاحبه شغلی خودداری کنید. گفتن چنین کلماتی غیرحرفه‌ای و مبتذل بودنتان را نشان می‌دهد.

چگونه می‌توانم این کار را به دست آورم؟

پرسیدن اینکه چگونه می‌توانید آن کار را به دست بیاورید یا چه چیزی باعث شد که موفق به دریافت آن شغل نشوید چندان موضوع مناسبی نیست. زیرا باید منتظر نتیجه باشید. اگر نتوانستید شغل را به دست بیاورید، در این خصوص ایمیلی بفرستید تا باعث پیشرفت‌تان در آینده شود. 

 

منبع:

Careerealism 

کاربوم

زومیت