در هر شرایطی با این گام ها به درستی پس انداز کنید:

موفقیت حقیقی زمانی حاصل می‌شود که وقایع با گذشت زمان و یکی پس از دیگری به وقوع بپیوندد. چرا که از قدیم‌الایام گفته‌اند یک شبه نتوان ره صد ساله پیمود.

چنانچه می‌خواهید از موفقیت آینده‌ی خود مطمئن باشید باید بیشتر نقشه‌هایتان برای آینده با برنامه‌ریزی باشد.

این امر در افراد مختلف متفاوت بوده و به وضوح مشاهده می‌شود که رخدادهای زندگی رابطه‌ی مستقیمی با برنامه‌ریزی‌های افراد مختلف دارد. البته انجام این کار آنقدرها هم که به نظر می‌رسد ساده نیست؛ چرا که در جامعه‌ی امروز افکار اکثر مردم حول محور خودخواهی و سود جویی‌های شخصی می‌چرخد و اکثراً «بهترین‌ها مال من است» را در سر دارند.

افرادی که بینش رضایت بخشی از رخدادهای آینده را ندارند اغلب خود را درگیر و اسیر مشکلات مختلف زندگی می‌دانند. آن‌ها به مسائل منفی زندگی می‌اندیشند و از کاه کوه ساخته، مرتب متذکر مصایب خویش می‌شوند.

مدام در فکر بدهی‌ها، اختلافات خانوادگی، بیماری‌های جسمی و روانی و بالاخره عدم موفقیت در برقراری ارتباط جمعی با افراد هستند و بیشتر از این مسائل گله‌مندند.

یک فرد نیک اندیش و عاقل به جای آنکه بدون هیچ برنامه‌ریزی و حساب و کتابی بی‌رویه خرج کند و تمامی درآمد خود را صرف هزینه‌های غیرضروری زندگی سازد، همیشه مقداری از درآمدش را به پس انداز و سرمایه‌گذاری و برای روز مبادا اختصاص می‌دهد.

برای اینکه بتوانید ثروتمند شویید اولین کاری که باید بکنید این است که نگرش خود را نسبت به مسائل مالی تغییر دهید.

حتی یک لحظه هم به این موضوع فکر نکنید که زمانی که ثروتمند شده‌اید، تغییر نگرش خواهید داد.

ـــــ سید محمود هاشمی ــــ

این افکار دور اندیشانه باید جزو یکی از ارکان اصلی و حیاتی زندگی هر فرد باشد. اگر انسان اصل دانه‌ی میوه را بخورد دیگر برای فردایش بار و محصولی نخواهد داشت و اگر اصل سرمایه خورده شود برای فردا سرمایه‌ای نخواهد ماند.

کلید موفقیت آینده بستگی به آن دارد که انسان چه مقدار از سرمایه‌اش را صرف خرج و مخارج امروزش کند و چه مقدار از آن را برای زندگی آینده‌اش پس انداز کند یا سرمایه‌گذاری کند.

رضایت خاطر فرد زمانی بیشتر می‌شود که پول و سرمایه‌اش را صرف سرمایه‌گذاری‌های سودمند کند.

مهندس مهدی چقازردی و محیا همت پور در کتاب پس انداز و سرمایه‌گذاری به سبک ایرانی توضیحات مفیدی در مورد پس انداز می‌دهند. در بخشی از این کتاب آمده:

«پس انداز درآمد خرج نشده یا مصرف معوق است، یعنی میزانی از درآمد است که ما آن را خرج نمی‌کنیم یا اموالی که برای مصرف بعد از این کنار می‌گذاریم، پس می‌توان چنین نتیجه گرفت که پس انداز فقط نقدی نیست؛ به این معنا که هر نوع صرفه جویی ما در هزینه‌ها هم می‌تواند پس انداز باشد و چه بسا این نوع پس انداز بتواند گره‌های بیشتری از زندگی ما باز کند».

اما اصولی اساسی پس‌انداز چه هستند که ما میخواهیم در پایین به صورتی بسیار ساده و به دور از گزافه‌گویی هر مرحله را در چند جمله توضیح دهیم:

۱ » چگونه پس انداز کنیم؟
قدم اول: یادداشت کردن

هر بار که خرج می‌کنید آن را یادداشت کنید حتی اگر هزینه‌ای را با چک و کارت اعتباری می‌پردازید با یادداشت کردن ارقام در آخر ماه به کسر پول دچار نمی‌شوید. این اولین مرحله‌ی کار است چون اگر ندانید پول‌تان را در چه چیزهایی صرف می‌کنید هرگز نمی‌توانید پس‌انداز درستی داشته باشید.

2 » پاداش‌ها را نادیده بگیرید

حتی‌الامکان پاداش آخر سال و پول‌هایی از این قبیل را در حسابی جداگانه پس انداز کنید و نادیده بگیرید.

3 » یک حساب پس انداز ویژه داشته باشید

هر ماه پولی ولو اندک پس انداز کنید. چه بسا برای انجام برنامه‌هایی یا هزینه‌هایی اضافی به آن احتیاج پیدا کنید. در زندگی مطمئناً پیش‌آمدهای غیرمنتظره‌ای وجود دارد. این احتمال را که ممکن است هزینه‌ای پیش بینی نشده‌ای داشته باشید در نظر بگیرید.

4 » حساب‌و‌کتاب کار را داشته باشید

هر ماه رقم ثابتی از حقوقتان را در حساب پس اندازتان بریزید.

5 » هزینه‌های احتمالی را پیش‌بینی کنید

دیر یا زود مجبور می‌شوید که تلویزیون، ماشین لباسشویی و … را تعمیر یا عوض کنید. بهتر این است که به هنگام پایان یافتن اقساط، اجناسی را که در طی سال خریده‌اید، باز هم به میزان قسط پرداختی، ماهانه از حقوقتان برداشته و در حساب پس انداز ذخیره کنید.

6 » مساعده نگیرید

غالباً برای خرید اجناس ضروری مثل خودرو، گرفتن وام و مساعده اجباری است. اما گرفتن کمک و مساعده برای رفتن به مسافرت یا ولخرجی بیشتر کاری غیر منطقی و نادرست است و خیلی زود شما را زیر بار قرض له می‌کند.

7 » خرید قسطی، محتاطانه

پیش از اینکه قسطی خرید کنید با محاسبه‌ای ساده قیمت اصلی و قیمت تمام شده با قسط را مقایسه کنید و ببینید آیا به صرفه است و توان پرداخت اقساط را دارید.

8 »‌ برای هزینه‌های جاری زندگی، پیش بینی رقمی را کرده و از آن عدول نکنید

این رقم را به چهار تقسیم کرده و خود را مجبور کنید که بیش از آن خرج نکنید. به خصوص اگر درآمد محدودی دارید از این مبلغ هفتگی بیشتر خرج نکنید. یکی دو بار سختی کشیدن در طی هفته بهتر از پایان رساندن ماه با اضطراب و نگرانی است. اگر بتوانید خرج هفتگی را در یک روز ثابتی از بانک بگیرید (مثلاً شنبه‌ها) به طور محدودتری خرج می‌کنید.

9 » صرفه جویی را اشتباه نکنید

اگر با مشکلی مواجه هستید هرگز با نپرداختن حق بیمه و خانه صرفه جویی نکنید چه بسا در اثر یک اتفاق ساده و یا دزدی و آتش سوزی خسارات جبران ناپذیری متحمل می‌شوید و این صرفه جویی بسیار گران تمام می‌شود.

10» به جای کارت اعتباری، با خود اسکناس ببرید

وقتی کارت اعتباری همراهتان باشد، ممکن است وسوسه شوید هر چیزی که دلتان می خواهد بخرید. پس همیشه مقدار مشخصی پول درون کیفتان بگذارید و برای خریدهای خود حد و مرزی داشته باشید. با این استراتژی، وقتی پول داخل کیفتان تمام شود، مطمئن می شوید امکان خرید وجود ندارد.

11» قدر پول‌های زحمت نکشیده را بدانید

شاید از ارثیه یا برنده شدن در قرعه کشی پولی به دستتان برسد. بخشی از این پول را برای زندگی خود و نیازمندان خرج کنید و مابقی‌اش را کنار بگذارید.

 12» میزان خرید را بر اساس دستمزد ساعتی‌تان حساب کنید

اگر می خواهید یک شلوار 100 هزار تومانی بخرید و دستمزدتان برای هر ساعت 20 هزار تومان است، با خودتان حساب کنید پول خرید این شلوار، برابر با چند ساعت کاری است؟ آیا این شلوار ارزش خرید دارد؟

13» لباس‌های ارزان قیمت را به خاطر ارزانی نخرید

گاهی باید پول را صرف کیفیت کرد. این مسئله در هنگام خرید لباس هم صدق می کند. شاید در یک حراجی، کاپشن ارزانی بخرید و فکر کنید سود هم کرده‌اید؛ اما وقتی به اواسط زمستان می رسید، پارگی‌اش را می بینید و مجبور می شوید به فکر خرید کاپشن دیگری باشید. اکنون چه حسی پیدا می کنید؟ البته لباس ارزان برای نوزادان و بچه‌های کم سن و سال مناسب‌تر است، زیرا خیلی زود رشد می کنند؛ اما بزرگ‌ترها که سن رشد را گذرانده‌اند، چند سال یک لباس را می پوشند. پس بهتر است لباسی گران‌تر و با کیفیت‌تر بخریم.

 14»کارت به کارت نکنید

دستگاه‌های خودپرداز با واریز به کارت فردی دیگر مبلغی از حساب شما کم می کند. توصیه می کنیم از شماره شبا استفاده کنید.

 

پس:

سعی کنید روحیه‌ی پس انداز را در خود پرورش دهید. لذت خرج کردن هیچگاه پایانی برای افراد ندارد. اما با پس انداز کردن آینده‌ی خود و خانواده‌ی خود را تضمین کنید ولی در پس انداز کردن افراط نکنید.

زیرا در صورتی که فشار وارده بر شما افزایش یابد ممکن است تمام درآمد خود و پس انداز خود را یک شبه از بین ببرید. بنابراین از مقدار کم شروع کرده و به مرور زمان آن را افزایش دهید. خواهید دید که در پایان شما هم پس انداز بسیار زیادی را خواهید داشت.

  

 
 
منبع: