فرانچایز کردن کسب و کار، یک مسیر اثبات شده برای رشد سریع است. حال اینکه ما چگونه فرانچایز شویم نیز خودش در این اقتصاد چالش برانگیز تبدیل شدن به یک گیرنده ی فرانچایز، یک بلیط خودکار به سوی موفقیت نیست. با این حال، بسیاری از صاحبان کسب و کار رویای دیدن نام تجاری خود را به عنوان نامی بزرگ، با شبکه ای گسترده در سراسر جهان در سر می پروارانند. همانطور که می دانید که روند تبدیل شدن به یک فرانچایز گیرنده معمولا طولانی است و شامل هزینه های قابل توجهی است. داده ها از انجمن بین المللی فرانچایز نشان می دهد که از ۱۰۵ شرکتی که در سال ۲۰۰۸ شروع به فروش حق امتیازشان کردند، بیش از ۴۰ شرکت اولین فروش واحد خود را تا پایان سال ۲۰۰۹ گزارش ندادند.

فرانچایز یعنی چه؟

فرانچایز، به نوعی، دادن حق امتیاز و برند به فرانچایز گیرنده است که فرانچایز دهنده در قبال گیرنده ی فرانچایز مسئولیت هایی دارد. از قبیل :آموزش، تامین مواد مختلف، مدیریت، بازاریابی و سازمان دهی. در عوض این مسئولیت ها فرانچایز دهنده مبلغی را از فرانچایز گیرنده دریافت می کند.

کارآفرینی یا فرانچایز؟

همانطور که می دانید کارآفرینی دردسر های خود را دارد و به اعتقاد بعضی ها به در دسرش نمی ارزد. به همین دلیل خیلی ها به جای راه اندازی یک کسب و کار جدید از فرانچایز استفاده می کنند. در صورت گرفتن فرانچایز شما ابتدا مبلغی را به فرانچایز دهنده به عنوان قبول مسئولیت و انجام کار می پردازید و مقداری از فروش خود را به وی می دهید. اما تمامی امکانات از قبیل مواد و کالا ها، آموزش، نیرو، چارت سازمانی و سامان دهی را دریافت می کنید و از حمایت همیشگی فرانچایز دهنده برخوردار هستید. در شروع یک کسب وکار جدید شما با آزمون خطا جلو خواهید رفت اما با گرفتن حق امتیاز یک برند و استفاده از فرانچایز، شما شکست خود را به صفر نزدیک می کنید چراکه برند هایی که فرانچایز می دهند شناخته شده هستند و نیازی نیست که شما خود را به آب و آتش بزنید تا مشتری ها را به سمت خود بکشانید.

همچنین با توجه به اینکه شما زیرمجموعه ای از یک مجموعه ی بسیار بزرگ هستید دیگر نگران تبلیغات نیز نخواهید بود. از آنجایی که فرانچایز دهنده مبلغی از فروش شما را دریافت می کند و تعداد این مبالغ زیاد است، فرانچایز دهنده هزینه های بسیار بالا و خوبی را برای تبلیغات برند خود انجام می دهد و این به نفع شماست.

شما برای شروع کار از یک برند شناخته شده استفاده خواهید کرد و نیازی به ساختن و شناساندن برند جدید ندارید. از روش هایی استفاده خواهید کرد که قبل ها آزمایش شده اند و شما را از شکست دور می کنند و ریسک کمتری در شکست خوردن شما وجود دارد. همچنین در روزهای سخت حمایت بسیار خوبی از فرانچایز دهنده خواهید داشت و این باعث اعتماد به نفس شما و روحیه ی شما خواهد شد. اما از معایب فرانچایز می توان به این مورد اشاره کرد که شما در بتدا به فرانچایز دهده مبلغ بسیار زیادی را بابت گرفتن حق امتیاز پرداخت خواهید کرد و فرانچایز دهنده نیز ازفروش شما حق خود را خواهد برداشت. یکی دیگر از معایب فرانچایز این است که شما باید به روش دیگران کار کنید و خودتان نمی توانید روشی جدید ابداع کنید. از آنجایی که فرنچایز دهنده از فروش شما پول بر می دارد، شما باید به مقدرا زیاد و سخت کار کنید تا بتوانید به سوددهی برسید. همینطور از آنجایی که کالای شما را هم فرانچایز دهنده تامین می کند، اگر کیفیت ان بد شود و یا نحوه ی مدیریتی اشکال پیدا کند شما مجبورید پیش بروید و نمی توانید در آن دخالت کنید. اگر مدیر یک فرانچایز اشتباه کند، تمامی فرانچایز گیرنده ها هم ضرر خواهند کرد.

چگونه فرانچایز شویم؟

اینکه چگونه فرانچایز شویم سوال سختی است. برای فرانچایز شدن به موارد زیادی باید توجه کرد.در زیر به مواردی اشاره خواهیم کرد که به تصمیم گیری شما کمک خواهند نمود.

کسب وکارتان را ارزیابی کنید

اولین سوال برای اینکه بدانیم چگونه فرانچایز شویم پرسیدن این سوال است که آیا کسب و کارتان برای دادن حق امتیاز مناسب است یا خیر. مارک سایبرت، مدیر عامل شرکت مشاوره حقوقی ملی iFranchise Group، می گوید: فراتر از داشتن یک رکورد فروش و سودآوری در کسب و کار موجود، عوامل متعددی برای اندازه گیری وجود دارد.

شرایط قانونی را بیاموزید

برای اینکه بدانیم چگونه فرانچایز شویم باید قوانین را مطالعه کنید و بیاموزید، چراکه بعد ها با گسترش کسب و کارتان اگر قوانین را به اشتباه اجرا کنید و خطایی رخ دهد آن موقع مشکل به بزرگی فرانچایز شما خواهد شد و کارتان بسیار سخت خواهد شد. هر کشور قوانین خاص خودش را برای این کار دارد.

تصمیمات را به دقت بررسی کنید

همانطور که پرونده های حقوقی قانونی خود را آماده می کنید، شما باید تصمیمات زیادی در مورد اینکه چگونه به عنوان یک فرانچایزر عمل می کنید، بگیرید. نکات کلیدی برای اینکه بدانیم چگونه فرانچایز شویم :

 • هزینه حق بیمه و درصد حق امتیاز
 • اصطلاح موافقتنامه حق رای دادن شما
 • اندازه ی مکانی که شما به فرانچایز گیرنده می دهید
 • منطقه جغرافیایی
 • نوع و طول برنامه آموزشی که شما ارائه می دهید
 • باید محصولات یا تجهیزات خود را از شرکت شما خریداری کند
 • تجربه کسب و کار و حق بیمه خالص لازم است
 • چگونه شما فرانچایز را به بازار عرضه می کنید

سایبرت می گوید که فرانچایزر های جدید متوجه نمی شوند که هر کدام از این تصمیمات می تواند بر سودآوری آینده تاثیر بگذارد.

او می نویسد: ” به عنوان مثال شما فکر می کنید که ۵ درصد یا ۶ درصد حق امتیاز، تفاوت بزرگی ایجاد نمی کند.” “اما پنج سال بعد، زمانی که شما ۱۰۰ فریزینس به فروش می رسانید و هر ساله ۷۰۰۰۰۰ دلار می گیرید، این یک اشتباه سالانه ۷ میلیون دلاری است و اینکه شما قرارداد ۱۰ ساله امضا کرده اید.”

مراقب باشید و بدانید که متغیرهای جغرافیایی مانند قوانین آب و هوایی یا قوانین محلی ممکن است بر موفقیت های فرانچیزین تاثیر بگذارند. اندازه قلمرو مهم است، زیرا ممکن است سرزمین های بیشمار بزرگ بعدا به حق بیمه بازگردانده شوند تا بتوان آنها را تقسیم کرد.

یک مثال:

مک دونالد که بزرگترین فرانچایز دنیا است می خواهند به شما حق امتیاز بدهد. شما به ازای مبلغ معینی، حق امتیاز فروش محصولات مک دونالد را از آن دریافت خواهید کردو مک دونالد مکان و کالا و نیروی آموزش دیده را در اختیار شما خواهد گذاشت. در ادامه ی این واگذاری، مک دونالد از فروش شما سهم خواهد داشت. شما صرفا مدیریت یکی از شعب را در اختیار خواهید داشت و خط مشی این مدیریت نیز بر اساس اصول اصلی شرکت مک دونالد خواهد بود.

بزرگ ترین فرانچایز های دنیا

در زیر اسامی بزرگ ترین فرنچایز های دنیا را خوهیم دید که داستان هرکدام ازین ها به ما می گوید که چگونه فرنچایز شویم . بیشترین فرانچاز ها در آمریکا وجود دارد. از ۲۰ فرانچایز بزرگ دنیا ۱۷ عدد برای آمریکاست.

 1. Mcdonald’s
 2. KFC
 3. Burger King
 4. Pizza Hut
 5. ۷ Eleven
 6. Marriot International
 7. RE/MAX
 8. Dunkin’ Donuts
 9. InterContinental Hotels and Restores
 10. SUBWAY

 

منبع  :franchisedirect