وبــونــا

راهنمای کسب و کار امروز

وبــونــا

چگونه انرژی خود را در محل کار افزایش دهیم؟

بسیاری از افراد همیشه در محل کار خسته بوده و در حال خوردن قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا هستند. از آن‌جایی که تنها ۲۴ ساعت در روز وجود دارد، شما نه تنها باید در این زمان از میزان بهره‌وری بالاتری برخوردار باشید، بلکه انرژی خود را حفظ کرده و خوشحال بمانید.
امروزه تقاضا برای کار، به اندازه‌ای افراد را مشغول کرده است که برخی اوقات فراموش می‌کنند که چه نکات ساده‌ای می‌تواند به آن‌ها انرژی بیشتری در طول روز ببخشد. در این جا به نکاتی برای حفظ و افزایش انرژی اشاره می‌کنیم که نیازی به استفاده از دارو و یا نوشیدن قهوه ندارد.

با این 4 راه کار در 5 دقیقه انرژی خود را در محل کار افزایش دهید

وقتی در محل کار خود، حوصله فعالیت ندارید، گاهی تلاش می کنید سر خود را با فعالیت های دیگر از جمله شبکه اجتماعی یا تماشای ویدیو ها و خواندن خبر ها در اینترنت گرم کنید. در این صورت پیش خود فکر می کنید: «فردا هم روز خداست و می توانم ادامه کارم را بعداً انجام دهم». ولی در واقع تنها در حال شانه خالی کردن از فعالیت کاری خود هستید. در ادامه قصد داریم 4 راهکاری را بررسی کنیم که با انجام آنها تنها در 5 دقیقه می توانید انرژی خود را باز یافته و فعالیتتان را شروع کنید.

 برای یک دقیقه بلند شوید و عضلات خود را بکشید

برای اینکه انرژی خود را در محل کار بازیابید، نیاز به دو ماراتُن یا ورزش سنگین نیست؛ بلکه کافیست از جای خود بلند شوید و در حالت ایستاده، عضلات خود را بکشید. حتی اگر دوست دارید، می توانید در محیط محل کارتان قدمی بزنید؛ ولی اجازه ندهید این زمان از 60 ثانیه، فراتر رود.

برای مدت یک دقیقه، با یکی از دوستان خود چت کنید

برای بهبود سطح انرژی خود، با یکی از دوستان خود چت کنید. حتی می توانید در گروه های شبکه های اجتماعی مجازی دوستانتان، کمی درد دل کنید و از سطح انرژی فعلیتان بگویید.

برای یک دقیقه به برنامه تفریح تعطیلات خود فکر کنید 

همواره این موضوع را به یاد داشته باشید که اگر انرژیتان در محل کار تحلیل رفته، احتمالاً به علت کاهش انگیزه تان است. برای بازیابی انگیزه و انرژی خود، در یک دقیقه، به برنامه تفریحی که برای اولین تعطیلات پیش رو می توانید داشته باشید، فکر کنید و آن را روی کاغذ یادداشت کنید و مقابل دیدتان قرار دهید. همین راهکار ساده، انگیزه شما را به طرز شگفت انگیزی بالا می برد.

دو دقیقه از وقت خود را به کارهای عقب افتاده تخصیص دهید

آیا دیروز سفارش خرید کالایی را داده اید که باید امروز پیگیری تلفنی اش را انجام دهید؟ آیا قرار بوده قبضی را پرداخت کنید؟ در این صورت، با تخصیص 2 دقیقه زمان به این گونه کارهای کوچک، می توانید مقداری از دغدغه های ذهنی خود را بکاهید و در عین حال، تنوعی به فعالیت هایتان بدهید.

 

 چند ترفند دیگر برای افزایش انرژی

با یاد گیری ترفندهایی محیط کارتان را به مکانی جذاب برای خود تبدیل کنید.

تحلیل رفتن انرژی در محل کار امری عادی است اما همیشه راهی برای دور زدن این خستگی ها وجود دارد. در صورتی که روز خود را به خوبی شروع کنید و عادات روزمره‌ی سالم را در برنامه‌تان بگنجانید می توانید کارآمدی بیشتری از خود نشان دهید و دچار افت انرژی هم نشوید. در این مقاله ترفندهایی برای بازیابی انرژی در محل کار ارائه می شود.

اول صبح شربت لیمو بنوشید

قبل از این که صبحانه یا قهوه بخورید، یک لیوان شربت آب‌لیموی گرم و بدون شکر بنوشید. این کار سبب می شود سموم موجود در بدن که سبب بی‌حالی‌تان می شود، از بدن خارج شود. علاوه بر آن، خوردن مایعات در اول صبح کمک می کند تا آب موردنیاز بدن تأمین شود. بدین ترتیب به مدت 6 تا 8 ساعت نیاز به هیچ نوشیدنی دیگری نخواهید داشت. شربت لیمو به جز خاصیت آب‌رسانی، خود لیمو سوخت و انرژی بدن را هم تأمین می کند.

حتما صبحانه بخورید

بدن شما در طول روز به استراحت، آرامش و انرژی مجدد نیاز دارد. پروتئین و کربوهیدرات لازم را از صبحانه دریافت می کنید. از بهترین مواد غذایی برای یک صبحانه‌ی کامل و غنی، آرد جو دوسر، بادام، زغال اخته، تخم مرغ آب پز، کره و مربا است.

ویتامین های مورد نیاز را در دریافت کنید

مولتی‌ویتامین‌ها بهترین جایگزین برای مواد مغذی‌ای است که بدنتان به آن نیاز دارد. ویتامین ب 12، ویتامین سی، منیزیم و فولیک اسید از جمله ویتامین‌های لازم برای تأمین انرژی بدن هستند و در رفع خستگی بدن نیز نقش مؤثری دارند. منیزیم به بهبود سطح انرژی بدن نیز کمک می کند. اگر بخواهید سوخت و ساز بدنتان را بالا ببرید و انرژی بیشتری در حین کار داشته باشید، منیزیم را در ساختاری قابل جذب دریافت کنید.

هر روز تمرینات سبک انجام دهید

خیلی از افراد وقتی دچار خستگی و بی‌حالی می شوند، کمتر به ذهنشان می رسد از نرمش به عنوان راهکار درمانی استفاده کنند. اخیراً مطالعات دانشگاه جرجیا نشان می دهد تمرینات سبک ورزشی می تواند خستگی و بی‌حالی را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

نویسنده و محقق این پژوهش در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد: "حرکات ورزشی سبک و کوتاه کمک می کند خستگی از بدنتان بیرون رود. ورزش منظم می تواند به افزایش انرژی بدن خصوصاً در افراد کم تحرک کمک کند."

اهمیت ندارد چه زمانی از روز را به انجام این تمرینات ورزشی سبک اختصاص دهید. مایکل سدربرگ، فیزیولوژیست ورزشی در این باره می گوید: "تفاوتی ندارد این حرکات ورزشی را در اول صبح یا در زمان استراحت بعد از ناهار انجام دهید. افرادی که در طول روز تمرینات ورزشی انجام می دهند، انرژی بیشتری دارند و عملکرد خلاقانه‌تری از خود بروز می دهند. آن‌ها دارای تفکر انتقادی بوده و مسائل را به روش بهتری حل می کنند. توصیه می کنیم یک پیاده روی یا دویدن 15 دقیقه‌ای را در برنامه روزانه‌تان بگنجانید که سبب افزایش گردش خون و تقویت هورمون اندروفین می شود."

پشت میز کار صاف بنشینید

وقتی پشت میزکار به درستی بنشینید انرژی خود را تقویت خواهید کرد؛ اما وقتی با حالت قوز کرده پشت میز بنشینید، ریه‌هایتان حالت فشرده به خود می گیرد. پس نمی توانید تنفس عمیق بکشید. در این وضعیت، قلب نمی تواند اکسیژن را به مغز، خون و دیگر قسمت‌های بدن پمپاژ کند؛ بنابراین قوز کردن در هنگام نشستن سبب افت سطح انرژی بدن شده و مغزتان کارایی خوبی از خود بروز نخواهد داد.

تمرینات تنفسی انجام دهید

آمبر لی لیونز، متخصص مراقبه و بنیان‌گذار گروه جمع چاکرا، می گوید: "30 ثانیه به طور مداوم نفس بکشید. وقتی سرگرم کار می شوید، عمق تنفس کمتر می شود و این مسئله سبب بروز استرس و ترس در ذهن و بدنتان و همچنین تخلیه‌ی انرژی‌تان خواهد شد."

پیشنهاد می کنیم تنفس دیافراگمی (تنفس شکمی) انجام دهید. تنفس دیافراگمی بدین معناست به جای این که از قفسه‌ی سینه نفس بکشید، از شکم تنفس کنید. این روش تنفس سبب رساندن اکسیژن به بدن شده و میزان انرژی و هوشیاری شما را بالا می برد

به طور منظم تحرک داشته باشید

وقتی عضلات شما در حال حرکت نیستند، میتوکندری های موجود در سلول‌ها نمی تواند انرژی موردنیاز بدن را تولید کند. میتوکندری ها به عنوان نیروگاه‌های انرژی سلول‌ها معرفی می شود. سلول‌های عضلانی 95 درصد از میتوکندری بدن شما را در خود جای می دهد.

بهترین روش برای داشتن تحرک روزانه، پیاده روی در زمان استراحت و کشش منظم عضلات است. پس پیشنهاد می کنیم هر ساعت یک بار از پشت میز کارتان بلند شوید و برای یک تا پنج دقیقه عضلات بدنتان را بکشید. با این کار احساس بهتری داشته و کمتر دچار گرفتگی بدن خواهید شد

روزی دوبار از اتاق کارتان بیرون بروید

حداقل دو بار در روز و هر بار به مدت 10 دقیقه از ساعت کاری خود را در فضای بیرون از اتاق بگذرانید. وقتی از اتاق خارج شوید، هورمونی مثبت آزاد می شود که می تواند سبب افزایش سطح انرژی بدنتان شود. قرارگیری در معرض نور خورشید راهکاری عالی برای شاد بودن در طول روز است. پس از اتاق کار خود خارج شوید و در معرض انرژی خورشید قرار گیرید.

قرارگیری طولانی مدت در فضای داخلی ساختمان سبب می شود کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید که در پی آن با کمبود ویتامین دی مواجه می شوید. کمبود این ویتامین سبب افزایش هورمون ملاتونین و در نتیجه سطح خستگی‌تان خواهد شد. پس تا جای ممکن وقتی وارد فضای بیرونی شوید که هوا روشن باشد

خیلی ناهار نخورید و در طول زمان ناهار به خواندن مطالب جالب بپردازید

وقتی حجم زیادی غذا را در وعده‌ی ناهار مصرف کنید، بدنتان برای هضم آن به انرژی زیادی نیاز خواهد داشت. پس مصرف کمتر غذا، انرژی بیشتری برای شما حفظ خواهد کرد. وعده‌ی ناهار شما باید شامل کربوهیدرات‌های پیچیده، پروتئین و مقدار ناچیزی چربی سالم باشد.کمی تفریح برای پاک کردن ذهن و بازگشت انرژی شما مناسب است. داستان‌های کوتاه می‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای این زمان باشند. این کار نه تنها می‌تواند برای شما سرگرم‌کننده باشد، بلکه می‌تواند باعث ایجاد احساس رضایت و افزایش اعتماد به نفس شود تا به کار بازگردید و در زمان باقیمانده به کار خود ادامه دهید.

 یک چرت ۲۰ دقیقه‌ای به منظور تجدید قوای خود داشته باشید.

البته نمی‌خواهید که همکارانتان شما را در حال چرت زدن در محل کار ببینند، اما مطالعات نشان داده است که یک چرت کوتاه می‌تواند باعث تجدید قوای شما در طول روز شود.

اطمینان حاصل کنید که وظایف کاری خود را به خوبی انجام می‌دهید.

اگر شما از کاری که می‌کنید متنفر باشید، هیچ یک از این پیشنهادات و هیچ مقدار کافئین نمی‌تواند به اندازه‌ی کافی به شما انرژی ببخشد تا شما بتوانید روزهای کاری کسل‌کننده و خستگی ناشی از آن را پشت سر بگذارید. سعی کنید راهی پیدا کنید تا به موجب آن بتوانید به انجام کاری که دوست دارید بپردازید. لازم نیست که خود و اطرافیان خود را عذاب بدهید. زندگی کوتاه است و شما مستحق آن هستید تا از تک تک روزهای زندگی خود لذت ببرید.

به حل هرگونه مشکل و تعارض با همکاران یا رئیس خود بپردازید.

احساس نگرانی در مورد مشکلات بین شما و سایر کارمندان یا روسا می‌تواند به مختل کردن توجه و تمرکز شما منجر شده و شما را به سرعت خسته کند. عقب‌نشینی نکنید. با مسائل موجود روبرو شوید. اگر شما در رویکرد خود گشاده رو، عاطفی و سیاستمدار باشید، می‌توانید به ایجاد پیوند قدرتمندی بپردازید که روزهای پیش رو را برای شما آسان‌تر خواهد کرد.

 

منابع:FAST COMPANY

https://www.borna.news

https://ponisha.ir

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

مشاوره رایگان:

1061 169 0918
1447 4324 086