هر کالایی که تولید می شود، تنها می تواند به مدت کوتاهی روی بورس باشد و مشتری جلب کند.

مخصوصاً امروزه که کالاها مدام در حال تغییر و تحول هستند. تکنولوژی و تغییر سبکهای زندگی مردم موجب شده است که تنوع و روزآمد شدن در محصولات با سرعت بالایی اتفاق بیافتد و معمولاً بعد از چند ماه یا چند سال، محصولات جدیدتر با امکانات بیشتر و به روزتری به بازار عرضه می شود. براساس تجربیات مشاوره بازاریابی تقریباً پس از گشت حول و حوش 5 سال، محصولات قدیمی جزو محصولات منسوخ شده محسوب می شوند و تولید و فروش آنها به پایان می رسد. از طرفی، طراحی و تولید هر محصولی با صرف هزینه های بالایی انجام می شود و بودجه کافی برای تولید محصولات جدیدتر پس از چند ماه غالباً غیر ممکن است. اما راه حلهایی وجود دارد که می توان کالاهای قدیمی خود را دوباره به بازار عرضه کرد و مشتریان هدف خود را به دست آورد.

 

یک) مشتریان خود را تغییر دهید

ممکن است زمانی، محصول شما محصول خوبی براساس بازاریابی باشد ولی به دلیل قدیمی شدن، مشتریانش کم شده یا کلاً دیگر مشتری نداشته باشد. اگر از کیفیت محصول خود مطمئن هستید و می دانید که محصول خوبی است، در این شرایط بهتر است مشتریان خود را تغییر دهید تا اینکه بخواهید محصولتان را تغییر دهید.

 

دو) دستاوردهای جدید در صنایع دیگر را وارد صنعت خود کنید

شما می توانید از ایده های خلاقانه و دستاوردهای جدید در صنایع دیگر استفاده کنید و آنها را وارد صنعت خود کنید. خیلی از تولید کنندگان و صنایع موفق بوده اند که با الگوگیری از صنایع دیگر توانسته اند در صنعت خودشان نوآوری داشته باشند یا محصولات قدیمی خود را با تکنولوژی جدیدتری وارد بازار کنند. به عنوان مثال: هنری فورد توانست از تکنولوژی در صنعت بسته بندی گوشت در بخش تولید خود استفاده کند.

 

سه) تغییر در محصول کنونی

شما می توانید با تغییرات اندکی، محصولات کنونی خود را با شکل و ظاهر دیگری به بازار عرضه کنید. می توانید در جنبه های مختلف آن از جمله موارد زیر تغییراتی را ایجاد کنید و دوباره آنها را به بازار عرضه کنید.

 

1) بسته بندی جدید

یکی از تکنیکهای بازاریابی که برای جدید کردن محصولات قدیمی استفاده می شود تغییر شکل بسته بندی آنهاست. بسته بندی در بازاریابی، اولین چیزی است که به چشم مشتریان می آید و تأثیر زیادی در جلب مشتری دارد. بنابراین ، برای جلب مشتریان بیشتر ، یکی از بهترین راه حلها این است که بسته‌بندی محصول در بازاریابی را جدیدتر و جذابتر طراحی کنید.

2) محصولتان را اصلاح کنید

به نظر مشاوره فروش، در صورتی که امکان اصلاح محصولات قدیمی وجود دارد بهتر است که آنها را اصلاح کنید. گاهی ممکن است نقصی که در یک محصول قدیمی وجود دارد موجب شود تا مشتریان آن کم شود. بنابراین ، شما می توانید با اصلاح مشکل محصول خود، آن را دوباره به بازار عرضه کنید و به فروش برسانید.

3) تغییر کارآیی محصول

گاهی نیز ممکن است با تغییر دادن کارآیی محصول خود بتوانید آن را مجدداً به بازار عرضه کنید و مشتریانی را به دست آورید.

 

چهار) ایجاد تغییر در پروسه تولید یا مواد اولیه آن

یکی دیگر از راه حلهای بازاریابی استفاده از محصولات قدیمی این است که شما پروسه تولید آن را تغییر دهید یا با تغییر مواد اولیه اش بتوانید محصولی جدید یا با کیفیتی متفاوت به بازار عرضه کنید.

 

 

منبع: http://qmpmarketing.com