شاید اینطور به نظر برسد که فروش یک امر ساده ای است. کالایی برای فروش عرضه شده است و افرادی که به آن نیازمند هستند برای خرید مراجعه می‌کنند و شما توضیحاتی درباره کالا به آنها می دهید و سپس خرید و تحویل دادن کالا اتفاق می افتد؟!

شاید پروسه فروش در ظاهر همینطوری باشد که در بالا گفته شد ولی در اصل فروش امر پیچیده و دشواری است. بنابر آموزش بازاریابی و فروش،  هر فردی نمی تواند یک فرد مناسب برای بخش فروش شما باشد. فردی که به عنوان یک فروشنده استخدام می کنید باید توانمندیهای ویژه ای که از او یک فروشنده موفق بسازد را داشته باشد.

اگر در داشتن این ویژگیها تردید کردید نباید به راحتی فردی که برای آگهی استخدام شما مراجعه کرده و قصد دارد به عنوان فروشنده استخدام شود انتخاب کنید. در این مقاله سعی می کنیم سه ویژگی اساسی که در امر فروشندگی مهم است را اشاره کنیم تا معیارهای کلی در خصوص اینکه چه فردی را برای بخش فروش خود انتخاب کنید در اختیار شما قرار داده باشیم.

 

یک) شخصیت اثر گذار داشته باشد

از نظر مشاوره بازاریابی، فروشندگی از جمله شغلهایی است که اثر گذار بودن فرد در آن بسیار مهم است. یک فروشنده باید بتواند با واکنشهای کلامی و غیر کلامی خود روی خریداران تأثیر بگذارد. فروشنده ای که شخصیت اثر گذار و واکنشهای کلامی و غیر کلامی مناسبی دارد، نه تنها می تواند با افرادی که برای خرید مراجعه کرده اند ارتباط خوبی برقرار کند و سریع نیاز اصلی آنها را تشخیص داده و راهنمایی های لازم را به آنها بدهد و در نهایت نیز در فروش کالا یا خدمات مورد نظر موفق باشد؛ بلکه حتی افرادی که قصد خرید نداشته اند نیز نسبت به محصول مورد نظر کنجکاوتر شده و انگیزه کافی برای خرید یک محصول پیدا می کنند.

در فروشندگی، اولین چیزی که مردم با آن مواجه می شوند ، نحوه برخورد فرد فروشنده است. اگر فروشنده شما برخورد صحیح و حرفه ای از خود در فروش نشان دهد، نه تنها میزان فروش بلکه رضایت مشتریان نیز افزایش پیدا می کند.

 

دو) تحمل شرایط عدم قطعیت مالی را داشته باشد

ممکن است کالای مورد نظر شما یا خدماتی که ارائه می دهید به شکلی باشد که فروشنده های شما با توجه به میزان فروششان، پورسانتی را دریافت کنند. به بیان دیگر، آنها در خصوص اینکه در پایان ماه چه میزان درآمد ممکن است داشته باشند مطمئن نباشند. اگر شرایط کالا و فروش شما به گونه ای است که با این شیوه می توانید حقوق کارکنان فروش خود را بپردازید، پس باید افرادی را انتخاب کنید که تحمل این شرایط و عدم قطعی بودن میزان درآمد و شرایط مالی را داشته باشند.

اگر فردی تحت این شرایط دچار استرس و اضطراب می شود و نمی تواند این عدم اطمینان را تحمل کند، هر چقدر هم توانمند باشد نمی تواند از توانایی‌های خود در امر فروش استفاده کند. بهتر است در این موارد با فروشنده های خود روراست باشید و شرایط را به طور کامل برای آنها توضیح دهید تا آنها راحت تر بتوانند تصمیم بگیرند.

 

سه) تحمل بی توجهی مشتریان را داشته باشد

بیش از نود درصد اوقات ممکن است فروشنده‌ها در امر فروش مورد بی توجهی مشتریان قرار بگیرند. ممکن است او تمامی تلاش خود را برای معرفی محصول و کمک به مشتریان انجام دهد ولی در نهایت مشتریان، محصول مورد نظر را خریداری نکنند. تحمل کردن این شرایط بسیار سخت است و برخی از افراد نمی توانند همچنین بی توجهی و نادیده گرفته شدن را تحمل کنند در حالی که در فروش یک امر عادی و همیشگی است. بنابراین، افرادی را برای فروش انتخاب کنید که بتوانند این شرایط را تحمل کنند و انگیزه و تلاش خود را در این موقعیتها از دست ندهند.

 

منبع: http://qmpmarketing.com