برای شروع هر کاری قبل از اینکه به سرمایه مورد نیاز فکر کنید باید به نیروی انسانی که قرار است اهرم محرک آن کار باشد بیندیشید. داشتن یک تیم موفق کاری مهمترین چیزی است که می‌تواند به شما در پیشبرد اهدافتان کمک شایانی کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا برخی از ویژگی‌هایی که یک تیم موفق کاری را می سازد را بدانید.

 

ویژگی های یک تیم کاری موفق و رو به پیشرفت 

یک تیم کاری موفق اولین ویژگی که دارد همدلی و حس همکاری است. معمولا اگر تیم ها همراه با هم کار کنند موفقیت آنان قطعی است. مدیرعامل یک شرکت موفق بودن کار آسانی نیست مخصوصاً اگر بیشتر اوقات برای صحبت کردن با سرمایه‌گذاران بیرون از شرکت باشید و زمانی که می‌توانید با تیم کاری تان بگذرانید محدود باشد.

یک تیم کاری موفق چه تیمی است ؟

اگر مسئول مدیریت تیم‌های مختلفی در شهرهای مختلف باشید که کارتان پیچیده‌تر هم خواهد شد.آیا همکاری کردن بدون اینکه کنار هم باشید واقعاً ممکن است؟ چطور می‌توانید بدون اینکه از نزدیک کنار تیمتان باشید، آنها را رهبری کنید؟

رمز کار این است که تیمی قوی تشکیل دهید که حتی وقتی رئیس حاضر نیست بتوانند عملکرد موثری داشته باشند. کارمندان یک شرکت مثل یک تیم بسکتبال هستند، اگر با هم کار نکنند برنده نمی‌شوند.شما بعنوان مدیرعامل باید بدانید که هر عضو تیم نقشی در شرکت بر عهده دارد و هر نفر جزئی از کل است.

۱. اعتماد و احترام ایجاد کنید.

محیط کار باید برمبنای اعتماد و احترام شکل گیرد. بدون این دو موفقیت امکانپذیر نخواهد بود. یک شرکت مثل کشتی‌ای می‌ماند که رو به مقصدی نامعلوم در حرکت است. کاپیتان به اعتماد تیمش نیاز دارد چون آدم‌ها دنباله‌رو اعتماد و یکپارچگی می‌شوند نه یک انسان. تردیدها را می‌توان با اعتماد متعادل کرد و این توانایی با هم کار کردن را به آنها می‌دهد. همچنین اگر در شرکت حضور ندارید باید مطمئن شوید که اعضای تیم در محیطی که بر پایه ارتباط باز و آزاد است کار می‌کنند. هرچه این اعتماد قوی‌تر شود، تیم راحت‌تر می‌تواند بدون حضور کاپیتان در مسیر خود حرکت کند.

۲. افراد یک تیم کاری موفق صادقانه مشکلات کار را با شما در میان می‌گذارند.

اگر به دنبال راه اندازی یک کسب و کار جدید هستید و کارشناسان زیادی را به تیم کاری تان دعوت کرده اید توجه کنید که کدام یک از آنان صادقانه و البته کارشناسانه مشکلات کار را با شما در میان می‌گذارند و هشدارهای لازم را به شما می دهند. به صرف اینکه یک نفر از شما تعریف و تمجید کند و شما را به ادامه راه تشویق کند نمی توانید یک کسب و کار راه بیندازید. البته ایراد گرفتن های الکی هم اصلا خوب نیست ولی اینکه یک نفر تمام جوانب کار را سنجیده باشد و حتی اگر به ضرر خودش هم تمام شود اما مشکلات کار را با شما در میان بگذارد نشان از تشکیل یک تیم کاری موفق و خوب است.

 

۳. افراد یک تیم موفق کاری باید شما را به ادامه کار با آنها ترغیب کنند.

نخستین سوالی که در ساختن یک تیم موفق کاری باید به آن توجه کنید این است که آیا رفتار و کردار این شخص که قرار است در تیم شما باشد باعث ترغیب شما برای همکاری با وی می شود یا خیر؟ آیا در رفتار و مدل کار کردن او بازده کافی را می‌بینید که باعث افتخارتان است که کنارش در یک کسب و کار فعالیت میکنید؟ آیا تعهد و خلاقیت او بر شما تاثیر می‌گذارد و آیا باعث رشد و حرکت بیشتر شما می شود؟

هر کارمندی در شرکت، بدون توجه به قانون خاص خودش، توانایی ترغیب کردن شما را دارد. به دنبال کارمندانی باشید که شما را تشویق می‌کنند تا بهترین باشید و مطمئن باشید به آن‌هایی که عملکردشان استانداردهای کیفیت کسب و کار افزایش می‌دهد، پاداش داده اید.

 

۴. افراد یک تیم کاری موفق خودشان روحیه بخش و انگیزه بخش هستند.

حتما شما هم در محیط هایی کار کرده اید که مدام مجبور هستید به کارمندان تان روحیه بدهید و اگر از وضعیت توجه به آنها غافل شوید اوضاع و احوالتان بدجور به هم بریزد. کار کردن با تیمی از افراد که مدام مجبور هستید خشنود نگه شان دارید و دغدغه ارتقا و پاداش آنها لحظه ای آرامتان نمی گذارند واقعا وحشتناک است. برای ساختن یک تیم موفق کاری باید با افرادی کار کنید که به طور بالقوه نیروی انگیزه بخشی هستند. غر نمی زنند. خشنود هستند. بابت محبت ها و توجه شما سپاسگزار هستند و نیروی منفی به سازمان تان تزریق نمی کنند.

هرچه زودتر  گزینش افراد تیم تان را شروع کنید و نیروی ذهنی و روحی خود را صرف کارمندان منفی و ملال آور نکنید.

 

۵. افراد یک تیم کاری موفق ویژگی هایی دارند که شما را مشعوف و مغرور از داشتن شان میکند.

اگر برای راه اندازی یک کسب و کار در حال برنامه ریزی هستید خوب است به این نکته توجه کنید که قبل از انتخاب قطعی افراد تیم تان باید به تک تک آنها در آرامش بیندیشید و سپس ببینید چه احساسی درباره آنان داشتید. باید ببینید مغز و قلب شما درباره این افراد چه پیامی می دهند.

کریس لستر، مدیرعامل آژانس فناوری و ارتباطات راهبردی برند که در واشنگتن واقع است، پیشنهاد می‌کند از خودتان بپرسید آیا پس از اندیشیدن به کارمندان تان می‌توانید بگویید «خدا را شکر که این شخص اینجا‌ است». اگر نمی‌توانید، نگاه دقیق تری به آن کارمند بیاندازید، از خودتان بپرسید چه چیزی ممکن است در استخدام و همکاری با او اشتباه باشد و سپس به سرعت اقدامات لازم را  به کار گیرید. شاید بتوانید با آن فرد حرف بزنید و از احساسات منفی خود کم کنید. یا شاید عیب کار را در جای دیگری پیدا کنید و بتوانید به احساسات و تفکرات مثبت تری نسبت به آن شخص دست پیدا کنید.

چیزی که مسلم است این است که یک تیم کسب و کار خوب و موفق نیاز به افراد تاثیرگذار و مثبت دارد. سعی کنید برای ساختن تیم تان وقت بیشتری بگذارید و از تمام توانتان برای این کار استفاده کنید. حتم دارم موفق می شوید.

۶. از تضادها استفاده ببرید.

در همه تیم‌ها سوء‌تفاهم پیش می‌آید. یک روزی یک جا بالاخره تضاد و کشمکش پیش می‌آید. وقتی مناقشات بین کارمندها از کنترل خارج شود، این مدیرعامل است که باید با آن روبه‌رو شود. با انتخاب اینکه چه چیز خوب است و چه چیز بد موضوع را پیچیده‌تر نکنید. به صحبت‌های دو طرف خوب گوش کنید و بعد با بقیه آنهایی که مناقشه آن دو طرف را دیده‌اند حرف بزنید.

۷. استخدام‌های جدید را یک کار تیمی بدانید.

اگر می‌خواهید کارمند جدیدی استخدام کنید، این مسئله را با تیمتان مطرح کنید. اجازه دهید اعضای تیمتان با فرد موردنظر صحبت کنند چون آنها هستند که قرار است با هم کار کنند و خیلی مهم است که آن فرد با تیم هماهنگی داشته باشد.

 البته، تجربه و ویژگی‌ها و کارآمدی آن فرد هم مهم است اما مهمترین ویژگی‌ها برای استخدام همیشه شخصیت و مهارت‌های اجتماعی فرد هستند که باید با تیم شما سازگاری داشته باشد. باتوجه به اعتماد و احترامی که به آن اشاره شد، شخصیت و مهارت‌های اجتماعی مثل چسب هستند که به ارتباط بین اعضا کمک می‌کند. این مهارت‌ها می‌تواند اعضای تیم را به هم بچسباند و کیفیات فردی باعث می‌شود کارها درست انجام شود.

 

۸. با همه کارمندان جلسه تشکیل دهید.

اگر می‌خواهید کار تیمی را گسترش دهید، باید به همه کمک کنید همدیگر را بشناسند. حداقل یکبار در سال یا حتی بیشتر جلساتی با اعضا برگزار کنید. گفتگوهای غیررسمی افراد را به هم نزدیک کرده و روابط انسانی را گرم‌تر می‌کند. مثلاً می‌توانید اعضای تیمتان را به یک بازی دعوت کنید، مثلاً بسکتبال یا فوتبال.

اگر بازیکن‌ها بخواهند برنده شوند باید با هم همکاری کنند. همین اصل در محیط‌کار هم صادق است. و از طریق همین کارهای گروهی و ورزشی، شخصیت‌ها و استعدادهای هر فرد مشخص می‌شود. آنها در آن شرایط مجبور خواهند بود سریع تصمیم بگیرند به همین دلیل وقت برای آماده کردن واکنش‌هایشان نخواهند داشت. اینها موقعیت‌هایی است که شخصیت واقعی همه نشان داده می‌شود و روابط واقعی شکل می‌گیرد.

۹. روی حرفتان بمانید.

اگر بازده و کیفیت بالای کار می‌خواهید، باید به اندازه حرف‌هایتان خوب باشید. شما همان چیزی را به دست می‌آورید که ارائه کرده‌اید. اگر قول می‌دهید که کاری را انجام دهید، حتماً آن را انجام دهید. وقتی اعضای تیم متوجه شوند که آدم خوش‌قول و قابل اعتمادی هستید، رفتار شما را تقلید خواهند کرد.

 

منبع:

 اینترپرینر

بازده 

پارس ناز