چکیده

مدیریت ذره بینی " Micro management" نمونه ای از ضعف مدیریتی است که مبین کنترل بیش از اندازه و غیر ضروریکارکنان توسط مدیریت و توجه شدید مدیر به جزئیات کاری است. به گزارش بورسینس مدیران ریز بین به دلیل غرق شدن در مسائل جزئی، کلیات را فدای جزئیات می‌کنند، احترام و اعتماد زیر دستان را نیز از دست می دهند.

مقدمه

یکی از چالش‌ برانگیزترین مسائل موجود در حوزه مدیریت اجرایی، «مدیریت میکرو» (Micromanagement) یا اصطلاحاً «مدیریت ذره‌بینی» است که یک مشکل متداول بین بسیاری از مدیران قدیمی و جدید به حساب می‌آید. نادیده گرفتن پیامدهای مدیریت ذره‌بینی می‌تواند منجر به محدود شدن فرصت‌های موفقیت و پیشرفت افراد شود و در نهایت، فرسودگی شغلی و ریزش کارکنان و همکاران شما را در پی خواهد داشته باشد.

عادت‌هایی از قبیل تمرکز بر روی جزئیات، نتیجه‌گرایی، توجه به کیفیت بالا و داشتن روحیه فعال، منجر به موفقیت برخی از افراد در اوایل حرفه‌شان می‌شود اما پس از رسیدن آن‌ها به پست‌های مدیریتی، همین ویژگی‌ها باعث  اعمال مدیریت ذره بینی خواهند شد. در اغلب موارد، انتقال از پست‌های عملیاتی به پست‌های مدیریتی، فرآیندی دشوار خواهد بود. به علاوه، این انتقال نیازمند تغییر در تفکر و رفتار فرد است و برای دستیابی به نتایج مداوم و پایدار، باید بر روی تحقق هر دوی آن‌ها تمرکز کرد.

سندرم مدیریت ذره بینی

مدیریت ذره بینی را توجه شدید به جزئیات و مسائل ریز و کنترل دقیق افراد تعریف می کنند. میکرو مدیران، مدیرانی هستند که به کارکنان خود بسیار نزدیکند. آنها دائما بر کار افراد خود نظارت کرده و یکریز خواه، مثبت یا منفی در رابطه با عملکرد کارکنان اظهار نظر می‌کنند. مدیریت ذره بینی در واقع یک وسواس ناخواسته و یک اختلال رفتاری درست شبیه سایر اختلالات رفتاری اعتیاد آور است. وسواس مدیران ریز بین، شامل حال همه کارکنان چه کارکنان توانمند و چه کارکنان با عملکرد نا مناسب می‌شود‌‌‌‍‍. در حیطه کاری مدیران میکرو، هیچ کاری تفویض نمی شود ، نظرات کارکنان نادیده گرفته می شود و صدای آنها شنیده نمی‌شود.مدیریت ذره بینی

احساس عدم اطمینان و شک و تردید مدیر نسبت به دیگران، کنترل شدید پرسنل را باعث می شود و همین امر موجب تکرار دوباره کارها، اتلاف وقت و انرژی و تحمیل هزینه های اضافی بر سازمان می‌‌شود. برخی از مدیران میکرو، معتقدند برای انجام درست کارها باید شخصاً اقدام کنند. آنها خود را بهترین تصمیم گیرندگان می‌دانند، تمام کارها و وظایف را در دست می‌گیرند و اجازه نمی دهند که تصمیم گیری به زیر دستان توانا تفویض شود. اینگونه افراد اصطلاحاً خود را ” همه فن حریف” می پندارند. برخی دیگر از مدیران ذره بین نیز کسانی هستند که کارکنان را ابزار تحقق اهداف می دانند. تا زمانی که کارکنان انتظارات آنها را برآورده سازند، این مدیران مشکلی ندارند اما چنانچه کاری اشتباه انجام گیرد، آنها مستبد و زورگو می شود و رفتار های وسواس گونه خود را نشان می دهند.

با مطرح کردن سئوالات زیر می‌توانید نشانه های سندرم مدیریت ذره بینی را تشخیص دهید:

* آیا مدیر زمان زیادی را صرف می کند تا به کارکنان آموزش دهد دقیقا چه کاری و چگونه باید انجام شود؟

* آیا مدیر زمانی زیادی را صرف بازبینی پروژه ها و کارهای انجام شده می کند؟

* آیا مدیر از اینکه فردی بدون مشورت با وی تصمیمی بگیرد یا کاری انجام دهد عصبانی می شود؟

* آیا مدیر به جای تاکید بر سیاستها و خط مشی ها، زمان زیادی را صرف جزئیات و مسائل کوچک می کند؟

* آیا مدیر ترجیح می دهد به جای تفویض اختیار، خودش مستقیماکارکنان را هدایت کند؟

اگر پاسخ شما به حداقل یکی از سوالات بالا مثبت باشد، فرد مورد نظر احتمالا به سندرم میکرو مدیریت مبتلا است.

یک از نشانه های بارز مدیران ریز بین، تاکید بیش از اندازه آنها بر گزارش کاری است. آنها می خواهند کارکنان لحظه به لحظه زمان کاری خود را گزارش دهند. علاوه بر این مدیران ذره بینی کارکنانی را که شبیه خودشان هستند ارتقا می دهند. بنابراین به اعتقاد چمبرز کارکنان چنین مدیرانی یاد می گیرند برای پیشرفت و ارتقا، ریز بین و دقیق باشند و به این ترتیب آنها نیز تبدیل به افرادی ذره بین می‌شوند. در عین حال مدیران ریز بین از نظر کارکنان افرادی کنترل چی، دیکتاتور، موشکاف، نقاد، بوروکراتیک‌، فضول و … تلقی می شوند.

 

 

چرا افراد به مدیریت ذره بینی روی می آورند؟

دلایل بسیاری وجود دارد که باعث می‌شود افراد، مدیریت ذره بینی را انتخاب کنند. مهمترین این دلایل عبارتند از:

۱- نقشها و مسئولیتهای افراد نامشخص است. زمانی که یک مدیر دامنه اختیارات و مسئولیتهایش نا مشخص است، خودش تشخیص می دهد که بهترین کار و شیوه چیست؟بنابراین به کنترل بیشتر و دقیق تر روی می آورد. همچنین ابهام در سیاستها و خط مشی‌های تعیین نقش و وظایف کارکنان به مدیر جرات می دهد، در حوزه مسئولیت آنها وارد شده و بیش از اندازه امر و نهی کند.

۲- مدیریت ذره بینی پاسخی به بحران است. در زمان بحران، بسیاری از مدیران ترجیح می‌دهند که کنترل شدیدتری بر اوضاع سازمان داشته باشند. در نتیجه طبیعی است که دقت نظر و حساسیت آنها بیشتر می‌شود و به محض رفع بحران معمولا- البته چنانچه علت ریز بینی به بحران برگردد- این کنترلها کاهش یافته و اوضاع به حالت قبل بر می‌شود. البته در برخی مواقع نیز پس از رفع مشکل، این سبک مدیریتی تثبیت شده و به قوت خود باقی می ماند.

۳- ترس شاید بتوان به جرات گفت: که اکثریت مدیران ذره بینی می‌ترسند: ترس از شکست، ترس روی دادن حوادث ناگوار، ترس از انجام اشتباهات، ترس از بروز بحران، ترس از بی نظمی و اغتشاش، ترس از دست دادن موقعیت کاری واختیارات و … هر چند ترس یک رفتار غریزی است اما کنترل شدیدتر و بازبینی مجدد کارها، راهی برای غلبه بر آن تلقی می شود.

یکی از نگرانیهای اساسی مدیران ترس از عدم وجود اطلاعات به موقع و بهنگام است. بنابراین کارکنان باید نیازهای اطلاعاتی مدیران را شناسایی و قبل از درخواست آنها، اطلاعات مهم و ضروری مورد نیاز را در اختیارشان قرار دهند. به نظر چمبرز اقدام پیشگیرانه در جهت خواسته‌ها و نیازهای اطلاعاتی این مدیران باعث آرامش خاطر آنها شده و اعتماد شان را به کارمند جلب می‌کند. در نتیجه پس از مدتی مدیر احساس می کند نیازکمتری به کنترل فعالیت‌ها و وظایف چنین کارمندی دارد.

 

نامشخص بودن نقشها و مسئولیتهای افراد، ایجاد بحران و ترس از جمله عواملی هستند که افراد را به سمت مدیریت ذره بینی سوق می‌دهند.

جملاتی نظیر من نگرانم ، آیا کارکنان می‌توانند چنین کاری انجام دهند؟ اگر چنین اتفاقی نیفتد…_ دلواپسم و … به دفعات از مدیران ذره بینی شنیده می شود. در بسیاری از مواقع ترس این مدیران با عصبانیت و خشم آنها بروز می کند که خود نتایج مخربی را به دنبال خواهد داشت.

برای کاهش ترس، به مدیران میکرو توصیه می‌شود:

۱- دلایل ترس را شناسایی، پیگیری و ترس خود را کاملا بیان کنند.

۲- دستور العملهایی برای کنترل و کاهش دلایل ترس ارائه نمایند (با همفکری و همکاری کارکنان).

۳- فردی را مسئول پیگیری سیاست ها و دستورالعملها کرده و از کارکنان خود بخواهند برنامه هایی کوتاه مدت برای بهبود اوضاع ارائه کنند.

۴- معیارها و شاخصهایی را برای کنترل و ارزیابی کارهای انجام شده مشخص کرده و در کنار کارکنان پیگیر بهبود شرایط باشند.

( البته نباید فراموش کرد که گفتن چنین کارهایی قطعا از عمل کردن به آنها ساده تر خواهد بود.

 

نتایج مدیریت ذره بینی

مدیریت ریز بینی ریشه در عدم اعتماد به دیگران دارد. این رفتار روحیه کارتیمی را تخریب و مانع رشد و پیشرفت و در برخی مواقع منجر به شکست سازمان می شود. در زیر به برخی اثرات و نتایج چنین شیوه ای اشاره می شود:

* ارتباطات ضعیف: معمولا کنترل بیش از اندازه کارکنان توسط مدیر، روابط آنها را دستخوش تغییر می کند. رفتار وسواس گونه چنین مدیرانی، مانع ارتباطات اصولی و صحیح بین مدیر و کارمند می شود.

* گوشه گیری و کاهش روحیه کار تیمی: مدیران ذره بین، کارکنان را گوشه گیر و منزوی می کنند. ترس از توبیخ در حضور دیگران و مناسب نبودن محیط کاری باعث می شود کارمندان ترجیح دهند به تنهایی کار کنند. به این ترتیب روحیه همکاری و کار تیمی بین افراد از بین می رود.

* کار شکنی کارکنان: افراد تا حدی توانایی تحمل امر و نهی و اظهار نظر بی مورد را دارند. در بسیاری از مواقع کارکنان به دنبال راه حلی برای تخلیه احساسات منفی خود می گردند و کار شکنی از جمله این روشهاست. بسیاری از کارکنان، در بیش روی مدیر چشم می گویند اما پشت سر کاری را که دوست دارند انجام می دهند.

* پنهان کاری: ترس از توبیخ و شماتت باعث می شود کارکنان برخی مسائل را از دید چنین مدیرانی پنهان کنند.

* کاهش انگیزه و بهره وری: مدیریت ذره‌بینی باعث می شود که کارکنان احساس کنند کنترلی بر وظایف و محیط کارشان ندارند، در نتیجه انگیزه خود را از دست داده و بهره‌وری آنها کاهش می یابد.

* افزایش تنش و استرس و حوادث ناشی از کار: مدیریت ذره بینی باعث می شود کارکنان دائم نگران و دلواپس بروز اشتباه باشند. همین مساله موجب می شود به طور کامل بر شیوه انجام کار تمرکز نکنند و احتمال خطا و اشتباهشان بیشتر شود. تحقیقات ثابت کرده اند حوادث کاری ارتباط مستقیمی با سطح استرس افراد دارند.

*افزایش جابجایی کارکنان و کاهش رشد سازمانی: توجه به جزئیات اگر چه بسیار خوب است اما افراط بیش از اندازه سبب ناراحتی کارکنان و تمایل آنها برای جابجایی شغلی می شود.

* اتلاف وقت و منابع سازمانی: از آنجا که مدیران ریز بین دوست دارند تمام کارها آن گونه که آنها می گویند انجام گیرد، به محض کوچکترین اشتباهی کار باید دوباره تکرار شود. تکرار مجدد یا اصرار مدیر بر انجام کارها توسط شخص وی منجر به اتلاف وقت و منابع و صرف هزینه های بالا می شود.

 

راه حل

نسخه واحد و راه حل از پیش تعیین شده ای برای مقابله با مدیران میکرو وجود ندارد. برای کاهش کنترل چنین افرادی باید اعتماد آنها را جلب کرد، ترسشان را از بین برد و روحیه کار تیمی را تقویت نمود. علاوه بر این هدف گذاری صحیح و مشخص کردن حیطه وظایف و مسئولیتهای افراد و جلوگیری از ابهام نقش نیز موثر است. البته توجه به جزئیات و ریزبینی مدیر- تا اندازه معقول- نشان از توجه و علاقه مندی وی به کار و کارکنانش دارد. در مقابل مدیران میکرو، هستند مدیرانی که کارکنان را به حال خود رها می کنند و آنها را کاملا آزاد می گذارند(مدیران ماکرو).

نین مدیرانی دیر می آیند، زود می روند، وقت زیادی را صرف مکالمات تلفنی بیهوده یا وقت گذرانی در اداره یا بازی کامپیوتری و گشت و گذار در اینترنت می کنند و غالبا کارکنان فعال و پر تلاش، بار وظایف چنین مدیرانی را به دوش می کشند.

بنابر این نباید به اشتباه تصور کرد انتقاد از مدیریت میکرو، دلیلی بر تاکید مدیریت ماکرو است. این دو شیوه در دو طرف یک طیف قرار می گیرند و در حالت افراطی و شدید هر دو مخرب هستند.
مدیریت خردمندانه هرگز ارزش، اعتبار ، غرور و عزت نفس کارکنان را نادیده نمی گیرد و بابرقراری ارتباط صحیح با کارکنان و زیر دستان همواره با هدایت آنها، به توانمند سازی و بالندگی افراد نیز می اندیشد.

برای برخورد موثر با مدیران میکرو توصیه می شود:

* اموری را که برای وی مهم هستند مشخص سازید سپس با او کار کنید- نه علیه او.

* منتظر نمانید که چیزی از شما بخواهد. نیاز و خواسته های او را تشخیص و قبل از تقاضای وی در اختیارش قرار دهید. جلوتر از زمان باشید.

* هنر ارتباطات را یاد بگیرید. هیچ فردی به اندازه مدیر ذره بینی از رخوت و تنبلی نمی‌ترسد. به او نشان دهید که کارها و پروژه‌ها برایتان اهمیت دارد و ارتباطات صحیح توام با آگاهی، اطمینان و به موقع بودن به شما کمک خواهد کرد.

* انتظارات و خواسته های خود را به طور شفاف با او در میان بگذارید.

* با قوانین و مقررات سازمانی آشنا باشید و آنها را به کار گیرید. مدیران ریز بین از اجرای دقیق مقررات و دستورالعمل ها لذت می برند.

* از نحوه برخورد مدیر با دیگران تجربه کسب کنید. تجربیات تلخ سایر کارکنان را تکرار نکنید.

 

سه رفتار متداول در مدیران ذره بینی و روش های مقابله با آن به شرح زیر می باشد:

۱. به جای دستور دادن به دیگران، از آن‌ها بخواهید که به کار خود متعهد باشند

اگر اولویت شما اتمام یک کار بخصوص باشد، دیگران را به عنوان ابزاری برای تکمیل وظایف خواهید دید. در این حالت، با ارائه دستورالعمل‌ها و ابلاغ دستورات، به افراد خود می‌گویید که اقدامات خاصی را با استفاده از روش‌های مورد نظر شما انجام دهند. اگر ناخدای یک کشتی باشید و کشتی شما در حال حرکت به سمت یک ساحل صخره‌ای باشد، اطاعت از دستورات، امری مهم و حیاتی خواهد بود. هر چند نباید فراموش کرد، در صورتی که هدف شما تشکیل یک تیم کاری با عملکرد بالا باشد که اعضای آن به دنبال رشد و پرورش توانایی‌های خود هستند، ابلاغ دستورات و توقع اطاعت از آن‌ها را نمی‌توان به عنوان یک رویکرد پایدار در نظر گرفت.

به جای دستور دادن به افراد خود، از آن‌ها بخواهید که به کارشان متعهد باشند. تعهد زمانی به وجود می‌آید که افراد کار خود را آزادانه انجام دهند و امکان رد یا قبول آن کار را داشته باشند. به جای دستور دادن، از کارکنان خود بپرسید که آیا تمایلی به انجام کار مد نظر شما دارند. اگر جواب آن‌ها منفی بود، دلیل این پاسخ را جویا شوید و ببینید که با برطرف چه موانعی می‌توانید نظر آن‌ها را به قبول انجام کار جلب کنید. باید بفهمید که آن‌ها به چه چیزی نیاز دارند. بی‌اطلاعی از نحوه انجام کار، کمبود منابع یا محدودیت زمانی، از دلایل احتمالی رد درخواست برخی از کارها هستند. با کارمند خود صحبت کنید و شرایطی را پیشنهاد دهید که برای او قابل قبول باشد. این بحث و گفتگوها می‌توانند به فرصت‌هایی برای یادگیری بیشتر و مدیریت قوی‌تر تبدیل شوند.

 

۲. به جای تشریح فرآیند و جزئیات کار، خروجی مطلوب را معرفی کنید

مدیران ذره‌بینی تمایل دارند برای اتمام یک کار، به تشریح جزئیات و مراحل مورد نیاز بپردازند. نکته اصلی این است که تشریح دقیق مراحل انجام یک کار، کارمندان شما را برای در اختیار گرفتن کنترل کار مورد نظر با مشکل مواجه می‌کند. به این ترتیب، آن‌ها نمی‌توانند فرآیند حل مسئله را با نحوه تفکر و عادت‌های کاری خود تطبیق دهند. از این‌رو، اگر مراحل را به کارمندان خود دیکته کنید، دیگر امکان کنترل فرآیند انجام کار توسط آن‌ها وجود نخواهد داشت. در نتیجه، اگر مشکلی در روند کار پیش بیاید، کارمندتان برطرف کردن آن را به عهده شما خواهد گذاشت و احتملاً خواهد گفت: «من کاری را انجام دادم که خودتان به من گفته بودید.»

برای مقابله با این مشکل، به جای تشریح مراحل، فقط نتیجه نهایی مطلوب و معیارهای موفقیت در رسیدن به آن نتیجه را به کارمندان خود معرفی کنید. بیایید از یک مثال فوتبالی استفاده کنیم. خود را مربی یک تیم فوتبال و کارمندانتان را بازیکنان مبتدی در نظر بگیرید. در ابتدا باید محدوده زمین، محوطه جریمه، یک سوم دفاعی و قوانین بازی را برای بازیکنان خود تعریف کنید اما از آن جایی که هدف نهایی، رسیدن به گل و پیروزی است، تصمیم به تک‌روی در بازی یا پاس دادن توپ در نواحی مختلف برای رسیدن به گل را بر عهده آن‌ها بگذارید.

یک مدیریت خوب نیز مانند مثال بالا است. اگرچه، شاید شما بخواهید بر روی عملکرد کارکنان خود نظارت داشته باشید و زمان‌هایی را ارائه گزارش فعالیت‌های انجام شده تعیین کنید اما برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن، باید امکان تصمیم‌گیری آزادانه را برای آن‌ها فراهم کرده باشید.

 

۳. به جای انجام وظایف دیگران، نحوه مواجه با چالش‌ها را به آن‌ها بیاموزید

فرض کنید که در حال یادگیری رانندگی هستید و هر زمان که سؤالی از مربی خود می‌پرسید، او روی پای شما می‌نشیند تا ماشین را برایتان براند. این احساس برای کسانی که با مدیران ذره‌بینی کار کرده باشند، بسیار آشنا است. زیردستان در چنین شرایطی از پرسیدن سؤال و صحبت با مدیر خود دوری می‌کنند. در اغلب موارد، اجتناب از مشورت کردن با مدیر، علاوه بر هدر دادن زمان، اشتباهات بزرگ‌تری را به بار می‌آورد. اگر می‌خواهید از ویژگی‌های مدیریت ذره‌بینی اجتناب کنید، کارهای دیگران را برایشان انجام ندهید. در عوض، خود را به عنوان یک مربی در نظر بگیرید و رویکرد زیردستانتان در انجام کارها را جویا شوید. از آن‌ها بپرسید که چه روش‌هایی را امتحان کرده‌اند؟ چه چیزی یاد گرفته‌اند؟ تا به حال چه روش‌هایی را انجام نداده‌اند؟ در مرحله بعد چه خواهند کرد؟

هنگامی که در موقعیت‌های مختلف، خود را به عنوان یک مربی در نظر بگیرید، به جای انجام وظایف کارمندان خود، آن‌ها را در یافتن گزینه‌های جدید کمک خواهید کرد. به این ترتیب، آن‌ها نیز نحوه پیدا کردن راه حل مشکلات را خواهند آموخت. نکته مهم دیگر این است که باید پیش از مشاوره دادن به کارمندان و ارائه ایده‌های خود در مورد نحوه انجام کارها، مطمئن شوید که آن‌ها به شنیدن نظرات و مشورت‌های شما تمایل دارند. اجازه گرفتن در چنین شرایطی باعث می‌شود تا کارمندانتان واقعاً به حرف‌هایتان گوش کنند و این موضوع، باعث هدایت و کنترل بهتر آن‌ها می‌شود. اگر مشاوره و نظرهای خود را بدون اجازه ارائه کنید، مشکلی که در بخش قبلی توضیح دادیم پیش خواهد آمد. در این صورت، مسئولیت اشتباهات احتمالی، متوجه کارمندان نیست و شما مسئول و پاسخگو خواهید بود. به علاوه، این رویکرد، یکی از دلایل جواب ندادن برخی از روش‌های انجام کارها است.

 

نتیجه گیری

مدیریت ذربینی یک اختلال، درگیری یا تعارض با کار، زیر دستان ، عملکرد یا تصمیم‌گیری آنهاست که ریشه در عدم اطمینان و اعتماد مدیر دارد. این رفتار وسواس گونه، روحیه کار تیمی را تخریب و مانع رشد و پیشرفت و در برخی مواقع باعث شکست سازمان می شود.
مدیران میکرو خود را بهترین تصمیم گیرندگان می دانند و به خود اجازه می‌دهند در مورد تمام وظایف و کارهای پرسنل اظهار نظر نمایند. این مدیران به دلیل غرق شدن در مسائل جزئی، بهره وری کلی را فراموش کرده و در واقع کل را فدای جزء می‌کنند. علاوه براین احترام و اعتماد کارکنان را نیز از دست می‌دهند.

 

منابع:

۱- Bad boss, http://www.bambooweb.com/articles/b/a/bad-boss.html
۲- Jazzar, Michael(August 2005) Tales of Micromanagement, Part 1, American School Board Journal.
۳- Jazzar, Michael (September 2005) Tales of Micromanagement, Part 2 , American School Board Journal
۴- Mc Donough, Molly ( Jun 2005) The devil in the details, http://web14.epnet.com/citation.asp
۵- Micromanagement and Macromanagement (2005) http://www.crystalin.com/micromanagement.html
۶- Micromanagement: Necessary Evill, Evill incarnate, or something in-between, (July 2005), Copyright ASTD
۷- Presutti Mark (Feb 2006) Is micromanagement killing your staff? http://web112.epnet.com/citation.asp
(Footnotes)
۱ – Micromanagement
۲ – Harry Chambers

blog.faradars.org

مدیران